Czerwionka-Leszczyny: Spotkanie Komisji ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego

iknurow.pl 10 miesięcy temu

W miniony czwartek w Palowicach odbyło się spotkanie Komisji ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Spotkanie zostało zwołane z inicjatywy Przewodniczącego Komisji, z zarazem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernarda Strzody.

W pierwszej części spotkania omówiono koncepcję projektu realizowanego w ramach programu Kolej +. Mieszkańcy w formie konsultacji zgłaszali swoje uwagi do przedstawionego projektu.

W kolejnej części spotkania Przewodniczący Sejmikowej doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową Grzegorz Wolnik podsumował ubiegłotygodniowe spotkanie w Katowicach. 27 lutego w Sali Sejmu Śląskiego odbyło się spotkanie Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej i Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Macieja Laska oraz Wiceministra Infrastruktury Piotra Malepszaka z samorządowcami i stroną społeczną, w którym wziął udział Wojewoda Śląski Marek Wójcik.

Pełnomocnik ds. CPK podczas spotkania poinformował, iż trwa audyt, który prowadzony jest przez sześć firm zewnętrznych, a dotyczy części inwestycji CPK oraz projektów towarzyszących. Zbiorczy dokument ma dać odpowiedź, czy projekt budowy szybkiej linii kolejowej Katowice-Ostrawa przyjęty w wariancie inwestorskim ma swoje ekonomiczne i społeczne uzasadnienie.

„Dyskusja była burzliwa, trzygodzinna, ale raczej racjonalna. Wysłuchano naszych argumentów, nikt nas nie wyrzucił z sali, jak miało to miejsce poprzednio. Minister Lasek mówił: będzie audyt, będzie decyzja. Skwapliwie notowano uwagi samorządów i aktywistów. Dziś rozmawiałem z Wojewodą Markiem Wójcikiem, zapewnił mnie, iż zbierze raz jeszcze argumenty, stanowiska, opracowania przyrodnicze przygotowane przez samorządy i stronę społeczną i prześle je do CPK, jako stanowisko regionu. Minister Lasek skontaktował się z radą nadzorczą CPK która poleciła wycofanie sprzeciwu, który CPK wniosło do zakresu raportu oddziaływania na środowisko ws. wpływów górniczych. To bardzo ważne, bo to kwestia bezpieczeństwa tej inwestycji” – mówił Przewodniczący Sejmikowej doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik.

„Nie ukrywam, iż mamy wrażenie dysonansu. Wszyscy nas słuchają, chcą nam przyznać rację, ale jednocześnie robią swoje. Uważamy, iż na czas trwania audytu prace przy CPK powinny być zawieszone. 4 czy 5 miesięcy oczekiwania na wyniki audytu to dla nas bardzo dużo. Chcemy mieć cały czas rękę na pulsie, nie możemy zostać uśpieni. Cztery lata walczymy i protestujemy i oczekujemy konkretnych decyzji” – podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Przedstawiono także sprawozdanie z protestu, który odbył się 24 lutego w Mikołowie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w tym mieszkańcy Palowic.

„Współorganizowaliśmy ten protest. Dalej mówimy głośne nie przeciw Kolei Dużych Prędkości. Będziemy cały czas aktywni” – zapowiada Sołtys Palowic Dominika Baranowicz.

W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Sejmikowej doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Dyrektor ZDISK-u Łukasz Korus, Naczelnik Wydziału Mienia i Geodezji Katarzyna Pyszny, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele PKP PLK SA, przedstawiciele firmy projektowej, która zajmuje się opracowaniem koncepcji projektu przebiegu Kolei + dotyczącego odbudowy połączenia kolejowego do Jastrzębia Zdroju przebiegającego przez Palowice oraz mieszkańcy.

Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny

Idź do oryginalnego materiału