Na jej oczach zmieniał się świat. Solenizantka urodziła się 6 czerwca 1913 roku w Cieszynie. Pani Anna Gawłowska miała więc rok, gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, pięć lat – gdy Polska odzyskała niepodległość, 23 – gdy wyszła za mąż za Rudolfa Gawłowskiego i 26 – gdy świat po raz kolejny pogrążył się w wojennej zawierusze.
W 1947 roku Państwo Gawłowscy przeprowadzili się do Czerwionki, tutaj mąż Pani Anny rozpoczął pracę. Pani Anna ze swoją rodziną mieszkała najpierw w zameczku przy al. św. Barbary, a potem w leszczyńskim zamku. Urodziła syna i córkę, doczekała jednego wnuka oraz dwójki prawnucząt. Syn Jubilatki już nie żyje. Pani Anna mieszka w Czerwionce ze swoją córką – Urszulą, która z miłością i wielkim oddaniem opiekuje się Jubilatką.
Pani Anna ujmuje pogodą ducha i życzliwością – „Mama zawsze była aktywna, opiekuńcza, mówiła, iż trzeba przyjmować wszystko, co nam zsyła los i uśmiechać się do świata. Kiedyś jej wielką pasją było rozwiązywanie krzyżówek” – wspomina córka Pani Anny – Urszula.
Solenizantkę odwiedził Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska oraz Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik. Goście, w imieniu mieszkańców Czerwionki-Leszczyn i powiatu, przekazali najlepsze życzenia, wręczyli także kwiaty i upominki.
Życzenia i gratulacje złożył także Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.
Pani Anna jest rekordzistką długowieczności w Polsce, najstarszą osobą w kraju, której wiek został zweryfikowany i potwierdzony odpowiednimi dokumentami. To zarazem siedemnasta osoba w historii Polski i druga w województwie śląskim, która osiągnęła wiek 111 lat.
Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny