Cypr w Radzie Praw Człowieka ONZ

2 godzin temu

Po raz pierwszy w swojej historii Cypr został wybrany do Rady Praw Człowieka ONZ – na tak głosowało 167 państw członkowskich.

Łącznie 18 państw zostało wybranych na trzyletnią kadencję rozpoczynającą się 1 stycznia 2025 r. i kończącą się w 2027 r.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem, jako członek Rady Praw Człowieka, Cypr „będzie miał okazję podkreślić najważniejsze kwestie, które uważa za szczególnie ważne, takie jak prawa dzieci, równość płci i prawa kobiet, prawa grup narażonych oraz ochrona dziedzictwa kulturowego”.

Prezydent Cypru Nikos Christodoulides opisał środowe wyniki wyborów jako „doskonały wynik dla kraju”.

„Te wybory są dowodem szacunku i zaufania, jakimi cieszy się Cypr, biorąc pod uwagę fakt, iż w tej chwili uczestniczy w najważniejszych organach ONZ” – powiedział prezydent.

Christodoulides wyraził wdzięczność Ministerstwu Spraw Zagranicznych i wszystkim państwom członkowskim, które poparły kandydaturę Cypru.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało wybory ważnym kamieniem milowym dla cypryjskiej dyplomacji, zauważając, iż „po raz pierwszy w swojej historii Republika Cypru została wybrana do jednego z najważniejszych organów w systemie ONZ, wzmacniając pozycję dyplomatyczną kraju na arenie międzynarodowej”.

Ministerstwo podziękowało również państwom członkowskim ONZ za oddane głosy.

„Z niecierpliwością czekamy na współpracę ze wszystkimi państwami członkowskimi ONZ w celu promowania ludzkiej godności, równości i sprawiedliwości na całym świecie. Razem możemy osiągnąć pełną realizację praw człowieka dla wszystkich” – powiedział ministerstwo w oświadczeniu.

Oprócz Cypru, do Rady Praw Człowieka ONZ wybrano 18 państw: Benin, Boliwię, Kolumbię, Czechy, Demokratyczną Republikę Konga, Etiopię, Gambię, Islandię, Kenię, Wyspy Marshalla, Meksyk, Macedonię Północną, Katar, Koreę Południową, Hiszpanię, Szwajcarię i Tajlandię.

Członkowie Rady Praw Człowieka, z siedzibą w Genewie, wybierani są przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, składające się ze 193 członków, w tajnym głosowaniu według grup geograficznych, co ma zapewnić zrównoważoną reprezentację.

W procesie wyborczym wzięło udział łącznie 189 krajów.

Idź do oryginalnego materiału