CSRD a strategicznie istotny zrównoważony rozwój

8 godzin temu

Piril Kadibesegil Yasar, szefowa Sustainability w Allianz Trade analizuje, w jaki sposób CSRD może być wykorzystane do opracowania strategii zrównoważonego rozwoju, opracowania planów przejścia na zerową emisję netto i umieszczenia kwestii zrównoważonego rozwoju na liście priorytetów podczas World Impact Summit 2025.

Piril Kadibesegil Yasar. Fot. Allianz Trade

Wprowadzenie CSRD stanowi najważniejszy moment dla Europy, potwierdzając w przejrzysty sposób zaangażowanie przejścia na zerową emisję netto. W styczniu 2025 r. 11 dużych firm wezwało europejskich decydentów politycznych, aby nie osłabiali planowanych przepisów dotyczących raportowania w zakresie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG). Ich apel był odpowiedzią na propozycje Komisji Europejskiej dotyczące złagodzenia wymagań dotyczących raportowania, w tym tych zawartych w unijnej Dyrektywie o Sprawozdawczości Przedsiębiorstw w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD), aby zmniejszyć obciążenia dla firm.

Kilka tygodni później, w kwietniu, Parlament Europejski odroczył niektóre wymogi CSRD do 2028 r., a państwa członkowskie, takie jak Francja, uchwaliły projekty ustaw uwzględniające tę zmianę.

Pomimo pozytywnego odbioru uproszczeń wynikających z pakietu Omnibus UE, dyskusja w moim panelu na World Impact Summit 2025 zdominowana była przez ewoluujące przepisy, w których zajęliśmy się kluczowym pytaniem: jak regulacje mogą napędzać pozytywne zmiany w organizacjach?

Argumenty za regulacją – i strategiczne możliwości jakie daje (Europie) zrównoważony rozwój

Zasadniczo CSRD ma na celu zwiększenie przejrzystości poprzez wymóg, aby duże firmy UE, notowane małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz instytucje finansowe ujawniały swoje wpływy i plany ESG. Jednakże regulację tą czekają teraz potencjalne zmiany mające na celu złagodzenie obciążeń sprawozdawczych dla firm.

Już wcześniej w tym roku Komisja Europejska zaproponowała i przyjęła Pakiet Uproszczeń „Omnibus”, który obejmował istotne zmiany, takie jak odłożenie w czasie wymagań sprawozdawczych, zawężenie zakresu CSRD do dużych firm spełniających określone progi oraz zaoferowanie większej elastyczności we wprowadzaniu sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Zmiany te wzbudziły obawy co do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju leżących u podstaw regulacji. Kiedy organ rządowy wprowadza tak kompleksową regulację jak CSRD, zwykle jest to podyktowane istotną potrzebą, a za jej wdrożeniem stoi kilka czynników.

CSRD oferuje firmom kluczową możliwość zintegrowania zrównoważonego rozwoju z ich podstawowymi strategiami biznesowymi. Wymagając szczegółowych raportów, zmusza organizacje do określenia negatywnych skutków zmian klimatu i identyfikacji możliwości wynikających z przejścia na zieloną gospodarkę. Ta analiza jest kluczowa dla tworzenia solidnych planów przejścia na zerową emisję netto i nadania zrównoważonemu rozwojowi priorytetowego znaczenia na szczeblu Zarządu.

Badania ekonomiczne wskazują, iż dostosowanie praktyk biznesowych do celów zrównoważonego rozwoju może odblokować możliwości wzrostu. Europa, która pozostawała w tyle w transformacji cyfrowej w porównaniu z innymi regionami, może odzyskać dynamikę, przyjmując zieloną gospodarkę. CSRD ułatwia to, zachęcając firmy do dostosowania swoich działań do realiów środowiskowych.

Zmiany klimatu stanowią kolejną pilną zachętę do wprowadzenia regulacji. Europa ociepla się dwa razy szybciej niż średnia światowa. Wynika to częściowo z bliskości Arktyki, która ociepla się w szybszym niż przeciętne tempie, oraz z jej śródlądowych skupisk populacji. Ponieważ planeta minęła cel porozumienia paryskiego, jakim było ograniczenie globalnego ocieplenia o 1,5°C, w tej chwili ponownie skupiamy się na zapobieganiu ociepleniu przekraczającemu 2°C, aby uniknąć zagrożeń, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe.

Cały tekst można przeczytać na RaportCSR.pl

Idź do oryginalnego materiału