CPK - ranking wiarygodności

solidarni2010.pl 8 miesięcy temu
Felietony
CPK – ranking wiarygodności
data:01 maja 2024 Redaktor: GKut

Żyjemy w czasach rozpasanego konsumpcjonizmu. Kupując różnego rodzaju mniej lub bardziej potrzebne dobra musimy dokonywać nieustannych wyborów.

Zwykły sprzęt domowego użytku posiada niezliczone funkcje i parametry. Dokonując wydawałoby się prostego wyboru musimy rozważyć wiele „za” oraz „przeciw”. Jak zatem zwykły obywatel ma ocenić zasadność lub niezasadność budowy CPK – Centralnego Portu Komunikacyjnego położonego zaledwie 70 km od geometrycznego środka Polski?

Naturalne w takich przypadkach jest kierowanie się opinią autorytetów, najlepiej, by te autorytety były także fachowcami. W sprawie CPK możemy – każdy na swój użytek – zrobić sobie ranking opinii i ich wiarygodności. Wiemy, iż Niemcy są przeciwni budowie CPK. Podobnego zdania jest Donald Tusk oraz czołowi politycy rządowej koalicji spod ośmiu gwiazdek. Rafał Trzaskowski ma lotnisko w Berlinie i to mu wystarcza a Szymon Hołownia gotów by zaakceptować samo lotnisko, ale bez kolejowych połączeń uznając je za: „Faraońskie pomysły kreślenia, od kaprysu długopisu, szprychy komunikacyjnej przez całą Polskę". Nad szprychami gotów się rozpłakać jak to uczynił nad Konstytucją.

Wiemy kto jest przeciw, ale czy wiemy kto jest za? Według brytyjskiej agencji Ernst & Young posiadającej ponad 700 biur w 150 krajach nakłady budżetu państwa na budowę lotniska zwrócą się po 12 latach i to tylko z dochodów z cła i VAT. Agencja prognozuje, iż w perspektywie kilkunastu lat od momentu zwrotu nakładów, z samych ceł i podatków wpłynie do polskiego budżetu 200 mld złotych. Konsorcjum Vinci Airports oraz IFM Global Infrastructure Fund zgłosiły gotowość zainwestowania w budowę CPK 8 mld złotych, w zamian za objęcie mniejszościowych udziałów (49 %) w spółce CPK. Konsorcjum Airports z siedzibą w Paryżu jest światowym liderem w realizacji dużych procesów infrastrukturalnych. Działa w 120 krajach i uczestniczy w zarządzaniu i obsłudze 65-ciu lotnisk w 12-tu państwach. IFM Global Infrastructure Fund jest infrastrukturalnym funduszem inwestycyjnym z siedzibą w Australii. Zarządza aktywami o łącznej wartości ok. 143 mld dolarów, uczestniczy w inwestycjach związanych z budową i rozbudową 17 lotnisk na kilku kontynentach.

25 kwietnia 2024 roku Rada Polskich Przedsiębiorców Gospodarczych wystosowała list do premiera Donalda Tuska w sprawie budowy CPK. List ten załączam do niniejszego tekstu, aby każdy tworząc swój osobisty ranking wiarygodności mógł się z tym listem zapoznać i wziąć pod uwagę zawarte w nim argumenty. Dlatego też przytaczam pełną listę firm, które są członkami RPPG:

Adamed Canpack Cinkciarz.pl Columbus Energy

FAKRO G2A PL Green Holding Inter Cars

Maspex Mercator Medical Oshee Rohlig Suus

Selena FM Synthos Unimot Wawrzaszek ISS

Wielton oraz Wiśniowski

Niech każdy teraz sam oceni, czy wystarczy mu, tak jak Niemcom, lotnisko w Berlinie, czy oczekuje wybudowania CPK, tak jak postulują najwięksi polscy przedsiębiorcy.

Marcin Bogdan

P.S.

22 kwietnia 2024 roku Wojewoda Mazowiecki zawiesił procedowanie w sprawie zezwolenia na wejście na teren nieruchomości, w celu wykonania prac geologicznych, dla opracowania koncepcji "Układu Drogowego łączącego Teren Lotniska CPK z siecią dróg publicznych".

Idź do oryginalnego materiału