Coś drgnęło? Ukraiński IPN twierdzi, iż planuje poszukiwania szczątków ofiar rzezi wołyńskiej

6 dni temu

Czy uda się przełamać niemoc jaka zapanowała na linii Warszawa – Kijów w sprawie ludobójstwa na Wołyniu? Małą nadzieję na zmianę ukraińskiej polityki daje deklaracja UIPN, iż w 2025 roku ruszą poszukiwania ofiar tej okrutnej rzezi, wciąż jednak nazywanej na Ukrainie „tragedią wołyńską”.

„W tym roku do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej zaczęły napływać wnioski od polskich obywateli w sprawie możliwości poszukiwania i ekshumacji szczątków członków ich rodzin. W szczególności otrzymano prośby o przeprowadzenie takich prac w obwodzie rówieńskim” – zaznaczono w komunikacie.

„Po rozpatrzeniu wniosku, który wpłynął we wrześniu 2024 roku, Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zamierza włączyć prace poszukiwawcze w obwodzie rówieńskim do swojego planu pracy i wydarzeń na 2025 rok” – dodano.

W komunikacie UINP cytowane jest stanowisko szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Antona Drobowycza. Podkreśla on otwartość na współpracę z polskimi instytucjami. Dotyczyć to ma zarówno poszukiwania, jak i opieki nad miejscami pamięci „Ukraińców w Polsce i Polaków na Ukrainie”.

Szef UIPN zaznaczył jednak, iż w tej chwili nie ma jasnych mechanizmów regulujących te kwestie, ale „UINP skłania się ku decyzji wychodzenia naprzeciw interesom obywateli Polski”. W drodze wyjątku ma koordynować poszukiwania zainicjowane na wniosek polskich obywateli. Jak zadeklarował, w przypadku otrzymania jasnych wskazówek dotyczących lokalizacji, UIPN będzie starał się pomóc „pomimo wojny i trudnej sytuacji gospodarczej”.

UIPN zaznaczył również dość wyraźnie w komunikacie, iż wobec ograniczonej liczby specjalistów oraz kontynuacji wojny Rosji z Ukrainą, której towarzyszą prace poszukiwawczo-ekshumacyjne poległych żołnierzy i ludności cywilnej, skuteczność realizacji prac poszukiwawczych będzie zależała od dostępnych środków.

Ukraiński Instytut poinformował także, iż wiosną 2025 roku, przed rozpoczęciem sezonu poszukiwawczo-ekshumacyjnego, przygotuje i opublikuje szczegółowe informacje dotyczące prowadzenia takich prac. Będą one dostępne w języku ukraińskim i polskim.

Ponadto UIPN chce, by w budżecie na rok 2025 znalazły się środki na ochronę miejsc pamięci, a celem tych działań będzie prowadzenie badań, a zwłaszcza praca nad miejscami pamięci narodu polskiego.

Pełny komunikat dostępny jest na stronach UIPN.

Źródło: uinp.gov.ua

MA

Idź do oryginalnego materiału