

Coraz większa jest świadomość mieszkańców regionu w zakresie segregacji odpadów, a to przekłada się na zwiększenie masy odpadów selektywnie zebranych – tak wynika ze sprawozdania z realizacji planu gospodarki odpadami dla województwa opolskiego za lata 2016-2022. Przyjęty przez radnych podczas ostatniej sesji sejmiku dokument przekazany zostanie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
– Znacząco wzrasta liczba PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na początku okresu sprawozdawczego było ich 40, dziś mamy ich ponad 50. Obserwujemy spadek ilości odpadów niesegregowanych zmieszanych, a także wzrost odpadów segregowanych, co jest pozytywne. Znacząco wzrasta liczba gruzu i materiałów rozbiórkowych, ale kolokwialnie mówiąc, jest na nie popyt, więc nie ma problemu z utylizacją. Biorąc pod uwagę ilość azbestu, jaka pozostaje do utylizacji, to ta liczna nam wzrasta. Wynika to z faktu, iż nowe pokłady azbestu są ujawniane podczas remontów czy prac rozbiórkowych. Szacuje się, iż w naszym województwie jest około 60 tysięcy ton azbestu do utylizacji – mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa.
Zarówno azbest, jak i odpady medyczne, przeterminowane środki ochrony roślin, baterie, akumulatory a także sprzęt elektroniczny utylizowane są poza Opolszczyzną.
Rezerwa pojemności składowisk na terenie województwa opolskiego wynosi około 1,5 miliona metrów sześciennych i powinna wystarczyć na kolejnych kilkanaście lat.
Obecnie realizowane są prace nad nowym planem gospodarki odpadami dla województwa opolskiego.
Antoni Konopka:
autor: Anna Kurc