ContourGlobal stawia na magazyny energii we Włoszech
ContourGlobal, spółka należąca do KKR, umacnia swoją pozycję jako jeden z głównych deweloperów systemów magazynowania energii elektrycznej (BESS) we Włoszech. W ostatnich miesiącach firma przejęła projekty o łącznej mocy około 1,6 GW i czasie magazynowania do ośmiu godzin. Po pełnej realizacji portfolio osiągnie niemal 9,5 GWh pojemności magazynowej.
Dzięki tym transakcjom ContourGlobal zyskuje strategiczną przewagę przed nadchodzącymi aukcjami MACSE (Mechanizm Zakupu Pojemności Magazynowania) planowanymi na wrzesień 2025 roku. Firma widzi także możliwości na rynkach bilansujących i innych inicjatywach komercyjnych.
Inwestycje wspierają transformację energetyczną Włoch
ContourGlobal wzmacnia swoje zaangażowanie w transformację energetyczną we Włoszech. Firma posiada już ponad 100 MW działających instalacji fotowoltaicznych w 14 regionach kraju. w tej chwili zakończyła przejęcie krajowego portfela projektów magazynowania energii elektrochemicznej na różnych etapach zaawansowania.
Poza Włochami firma posiada 3 GWh zainstalowanej pojemności magazynowej, m.in. w hybrydowej elektrowni na Bonaire oraz w projektach w Chile i Bułgarii. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych ContourGlobal rozwija magazyny o pojemności ponad 1,3 GWh. Wszystkie systemy wyposażone są w baterie długoterminowe, zdolne do dostarczania energii od 4 do 6,5 godzin.
Szczegóły nowych projektów BESS we Włoszech
Najnowsze przejęcia we Włoszech składają się z dwóch transakcji. Pierwsza obejmuje strategiczną umowę z włoskim deweloperem OZE na około 1500 MW projektów BESS. Portfel dzieli się na dwie części: wczesnej fazy i zaawansowanej, każda o mocy 750 MW. W bardziej zaawansowanej części znajdują się trzy projekty o łącznej mocy 260 MW, zlokalizowane w południowych Włoszech. Są one na etapie zaawansowanych pozwoleń i kwalifikują się do pierwszej aukcji MACSE we wrześniu.
Cały portfel, który może osiągnąć ponad 9 GWh pojemności magazynowej, ma zostać uruchomiony do 2028 roku. Jest on rozmieszczony w różnych regionach Włoch, co pozwala na obsługę wielu stref pojemności.
Drugą transakcją jest przejęcie projektu o mocy 98 MW w południowych Włoszech od paneuropejskiej platformy inwestycyjnej. System ma zostać uruchomiony w 2028 roku i będzie zdolny do dostarczania energii przez 4 do 8 godzin, z minimalną pojemnością 400 MWh.
Prezes ContourGlobal, Antonio Cammisecra, powiedział:
„Baterie stają się kluczowym elementem transformacji globalnego systemu energetycznego. Dzięki tym przejęciom we Włoszech – które mogą zostać uzupełnione o kolejne umowy – budujemy portfel projektów o pojemności 10 GWh. To wyraźny dowód zaangażowania ContourGlobal w inwestowanie w zrównoważoną transformację włoskiego systemu elektroenergetycznego. Rozwój systemów magazynowania wspiera stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych, wzmacnia odporność sieci i umożliwia transformację energetyczną w skali kraju.”
Magazyny energii zmieniają oblicze sieci elektroenergetycznej
Systemy BESS mogą brać udział w rynku energii na różne sposoby. We Włoszech podstawową ścieżką jest uczestnictwo w nadchodzących aukcjach MACSE lub alternatywnych mechanizmach usług pomocniczych. Możliwe jest także uczestnictwo w rynku hurtowym na zasadach komercyjnych.
Na rynkach międzynarodowych ContourGlobal wykorzystuje zaawansowane technologie magazynowania, aby zwiększyć wartość generacji OZE poza godzinami szczytowymi. Przykładem jest hybrydowy kompleks w chilijskiej pustyni Atakama – Quillagua i Victor Jara – o łącznej mocy 851 MWp i pojemności magazynowej 2,5 GWh. Dzięki temu systemowi energia może być dostarczana choćby 6,5 godziny po zachodzie słońca.
Hybrydyzacja i przyszłość magazynowania energii
ContourGlobal rozważa także instalację systemów BESS w istniejących lokalizacjach przemysłowych, wykorzystując dostępne tereny i istniejące przyłącza do sieci. Takie podejście przyspiesza wdrożenie hybrydowych systemów magazynowania i potencjalnie nowych instalacji OZE.
Dobrym przykładem jest elektrownia Maritsa East 3 w Bułgarii. Firma instaluje tam BESS o pojemności 500 MWh, wykorzystując przyłącza po wycofanych jednostkach węglowych. W tym samym miejscu planowane są też hybrydowe projekty PV z magazynami energii zapewniającymi około 2,5 godziny magazynowania.
Według szacunków, w zaawansowanych rynkach jak Kalifornia, baterie stały się już największym źródłem energii w godzinach szczytowych. Przekroczyły 11 GW mocy zainstalowanej, w porównaniu do 4 GW dwa lata temu. Trend ten ma się utrzymywać dzięki popularyzacji systemów magazynowania o czasie działania od 6 do 10 godzin.
Zobacz również:- Bawaria z rekordem: green flexibility uruchamia magazyn energii 15 MW w Immenstadt
- Drugie życie baterii: ACCIONA Energía i DNV testują magazyny energii z recyklingu e-skuterów
- Rekordowy magazyn energii w Chinach: 1200 baterii i 6GWh pojemności
Źródło: ContourGlobal