O zapowiedziach wzmożonych kontroli beneficjentów programu Czyste Powietrze informowaliśmy już na początku bieżącego roku. Było to związane z wykryciem licznych nieprawidłowości, które ostatecznie doprowadziły do tymczasowego zawieszenia programu i przygotowania jego reformy. Teraz ujawniono w końcu wyniki przeprowadzonych weryfikacji. Nie wyglądają one najlepiej.
REKLAMA
Zobacz wideo Miłosz Jakubowski: niedługo więcej polskich miast wprowadzi strefy czystego transportu
Kiedy są kontrole z Czystego Powietrza? Liczne nieprawidłowości przełożyły się na ogromne zwroty dotacji
Kontrole osób, które skorzystały z programu Czyste Powietrze, nie są nowością. Zgodnie z przepisami mogą się one odbyć w dowolnym momencie w okresie do pięciu lat po zrealizowaniu inwestycji, przy czym beneficjenci są zawsze o tym informowani zawczasu. Faktem jest jednak to, iż ostatnio takie działania są podejmowane częściej. Niestety okazuje się, iż była to słuszna decyzja. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wskutek kontroli przeprowadzonych w 2024 roku oraz pierwszym kwartale 2025 roku wypowiedział już 1,4 tysiąca umów zawartych w ramach programu Czyste powietrze. Kolejne 652 przypadki to sytuacje, gdy dotacje nie zostały całkowicie cofnięte, ale je pomniejszono. Ostatecznie beneficjenci muszą zwrócić w sumie aż 40,9 miliona złotych. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to:
zawyżanie kosztów inwestycji,
niespełnienie wymagań technicznych,
przekroczenie terminów realizacji zadania lub rozliczenia zaliczki,
pozostawienie w budynkach starych, nieefektywnych źródeł ciepła;
zdemontowanie urządzeń, na które zostało przyznane wsparcie.
To jednak nie koniec problemów z programem.
Zobacz też: Właścicieli nieruchomości czeka nowy wydatek. Brak tego urządzenia to kara do 5000 złotych
Na co uważać przy dotacji Czyste Powietrze? Wykonawcy zwracają uwagę na problem z realizacją zadań
Okazuje się, iż przeprowadzane kontrole mają wpływ nie tylko na nieuczciwych beneficjentów, ale także wykonawców w ogólnym ujęciu. Chodzi tu przede wszystkim o wielomiesięczne opóźnienia wypłat za wykonane usługi. Uwagę na to zwrócił przedsiębiorca Michał Sobczyk, który skierował list otwarty w tej sprawie do premiera, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Opóźnienia narażają nas na ogromne trudności finansowe i zagrażają dalszemu funkcjonowaniu naszych firm
- podkreśla Sobczyk w piśmie cytowanym przez "DGP". Pod tym linkiem znajdziemy natomiast list skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy, iż problem braku wypłat środków z programu został poruszony również podczas spotkania przedstawicieli NFOŚiGW z dziennikarzami w lutym tego roku. Pisaliśmy o tym szczegółowo w poprzednim artykule. Od 31 marca 2025 roku program Czyste Powietrze zaczął natomiast działać na nowych zasadach.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.