Co z rekonstrukcją rządu? Głos zabrał Hołownia

2 godzin temu
Zdjęcie: Szymon Hołownia i Donald Tusk. Fot. Marcin Obara/PAP


Marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia zapewnił we wtorek, iż w koalicji nie ma rozmów ws. rekonstrukcji rządu. Jak dodał, wybory prezydenckie będą miały taką grawitację, która jest w stanie sporo pozmieniać, ale nie ma w tej sprawie żadnych ustaleń i procesów, które się toczą.


Wicepremier Krzysztof Gawkowski (Lewica) zapowiedział w Radiu ZET, że po wyborach prezydenckich nastąpi "rekonstrukcja rządu, i pewnie będzie mocna". Według niego, dojdzie do połączenia niektórych ministerstw.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił w Polsat News, że struktura administracji centralnej wymaga reorganizacji, jasnego podziału kompetencji, a ze zmianami nie trzeba czekać do wyborów prezydenckich. W jego opinii, brakuje ministerstwa gospodarki.

Pytany o tę kwestię we wtorek przez dziennikarzy marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnił, iż w koalicji "nie ma żadnych rozmów ani planów w tej sprawie". "Nie było żadnego spotkania w tej sprawie. Nic się w tej sprawie nie dzieje" - powiedział Hołownia.

"Są przypuszczenia, iż wybory prezydenckie będą miały taką grawitację, która jest w stanie sporo pozmieniać na scenie politycznej, ale nie ma w tej sprawie żadnych ustaleń i żadnych procesów, które się toczą" - dodał.

Rekonstrukcja rządu

Do ostatniej głębszej rekonstrukcji rządu (pomijając powołanie nowych ministrów w miejsce ustępujących) doszło w maju ubiegłego roku w związku ze startem ministrów do Parlamentu Europejskiego. Tomasz Siemoniak zastąpił Marcina Kierwińskiego na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji, Hanna Wróblewska stanęła - zamiast Bartłomieja Sienkiewicza - na czele resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Nowym ministrem aktywów państwowych został Jakub Jaworowski, zastępując Borysa Budkę. Za Krzysztofa Hetmana ministrem rozwoju i technologii został Krzysztof Paszyk.

Ustawa o działach administracji rządowej pozwala łączyć, w zależności od potrzeb, poszczególne działy, jak budownictwo, gospodarka, rolnictwo, administracja publiczna, sprawy wewnętrzne, informatyzacja, sprawiedliwość, w ramach kompetencji jednego ministerstwa.

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału