Co to adekwatnie ta kontrasygnata? Tłumaczymy najgorętsze słowo polityki

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl


Kontrasygnata Donalda Tuska w sprawie powołania neosędziego wywołała spór o to, czy została słusznie uchylona przez premiera. Wyjaśniamy, czym ona jest i jakie są stanowiska w tej sprawie.
Od tego się zaczęło: Donald Tusk uchylił własną kontrasygnatę do postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy. Na jego mocy sędzia Krzysztof Wesołowski został wyznaczony na przewodniczącego zgromadzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Sprawa wywołała wiele kontrowersji, ponieważ jest on uważany za neosędziego powołanego przez Krajową Radę Sądownictwa postrzeganą za upolitycznioną w czasie rządów PiS.


REKLAMA


Co to kontrasygnata? Zgodnie z definicją słownika języka polskiego PWN kontrasygnata jest złożeniem podpisu na akcie prawnym już przez kogoś podpisanym. Jest to wymóg, aby wskazany akt mógł się uprawomocnić. Potwierdza to art. 144 ust. 2 Konstytucji, stanowiący, iż "akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej wymagają dla swojej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów, który przez podpisanie aktu ponosi odpowiedzialność przed Sejmem".


Zobacz wideo Tusk odniósł się do konfliktu z Dudą. "Jest na wyrost"


Czy kontrasygnata może zostać uchylona? Według Adama Bodnara Donald Tusk miał podstawę prawną, aby uchylić kontrasygnatę. Jak wskazał prokurator generalny, najważniejsze było złożenie skargi do sądu administracyjnego przez dwóch sędziów SN. - Do czasu, do kiedy ta kontrasygnata się nie zmaterializuje - czyli nie (został) uruchomiony proces wyboru prezesa Izby Cywilnej (SN - red.) - można dokonać korekty - wskazywał w TVN minister. Z kolei Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka powiedziała, iż kontrasygnata nie podlega cofnięciu i nie ma takiej prawnej możliwości.
Więcej na temat sporu o kontrasygnatę znajdziesz w tym artykule: "Tusk uchylił kontrasygnatę. Duda komentuje: Premier nie wie, co podpisuje".
Przeczytaj źródła: Kancelaria Prezydenta, Słownik PWN, Konstytucja RP, TVN.
Idź do oryginalnego materiału