Co Polacy sądzą o pobieraniu przez uciekiniera Romanowskiego wynagrodzenie z Sejmu?

1 tydzień temu
Zdjęcie: co-polacy-sadza-o-pobieraniu-przez-uciekiniera-romanowskiego-wynagrodzenie-z-sejmu?


Sprawa Marcina Romanowskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości (PiS), od kilku tygodni budzi ogromne emocje w Polsce. Po tym, jak sąd wyraził zgodę na jego aresztowanie w związku z poważnymi zarzutami, poseł zdecydował się na ucieczkę na Węgry, gdzie uzyskał azyl polityczny. Czy w takiej sytuacji powinien przez cały czas otrzymywać wynagrodzenie jako polski parlamentarzysta? Wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazują, iż większość Polaków jest temu przeciwna.

Większość Polaków mówi: „Nie”

Według badania przeprowadzonego na grupie 1000 ankietowanych, aż 69 proc. respondentów odpowiedziało, iż „zdecydowanie nie” zgadza się na pobieranie przez Marcina Romanowskiego wynagrodzenia z budżetu Sejmu w czasie jego pobytu na Węgrzech. Kolejne 3,3 proc. wskazało odpowiedź „raczej nie”.

„To jasny sygnał, iż większość Polaków nie akceptuje sytuacji, w której polityk oskarżany o poważne przestępstwa unika odpowiedzialności i przez cały czas otrzymuje publiczne pieniądze” – komentuje wyniki badania politolog Jan Kowalski.

Poparcie dla Romanowskiego jest niewielkie

Chociaż większość badanych sprzeciwia się dalszemu wypłacaniu wynagrodzenia posłowi, pewna grupa respondentów wyraziła inne zdanie. 15,3 proc. ankietowanych uznało, iż Marcin Romanowski powinien przez cały czas otrzymywać pensję parlamentarną. Wśród nich 9,8 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 5,5 proc. „raczej tak”. Niezdecydowani stanowili 12,5 proc.

Preferencje polityczne wpływają na odpowiedzi

Badanie pokazało także wyraźne różnice w odpowiedziach w zależności od preferencji politycznych respondentów:

  • Wyborcy koalicji rządzącej: 96,6 proc. z nich uważa, iż Romanowski nie powinien pobierać wynagrodzenia, a jedynie 0,7 proc. jest innego zdania.
  • Wyborcy opozycji (PiS i Konfederacja): 55,2 proc. sprzeciwia się dalszemu wypłacaniu pensji, natomiast 25,2 proc. popiera tę ideę.
  • Osoby niezwiązane z żadną opcją polityczną: 70,9 proc. badanych nie zgadza się na wynagrodzenie dla Romanowskiego, a 13,4 proc. je popiera.

Geneza sprawy Marcina Romanowskiego

12 grudnia sąd wyraził zgodę na aresztowanie Marcina Romanowskiego, stawiając mu 11 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk wielokrotnie zapewniał o swojej niewinności, podkreślając, iż działał zgodnie z prawem.

19 grudnia media ujawniły, iż Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech, co wywołało stanowczą reakcję polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Decyzja rządu Viktora Orbána to akt nieprzyjazny wobec Rzeczypospolitej Polskiej” – przekazało MSZ.

Co dalej z Romanowskim?

Sprawa Marcina Romanowskiego pozostaje przedmiotem licznych debat politycznych i medialnych. Wystawienie za nim Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz fakt, iż przebywa on w kraju sprzyjającym jego ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości, stawia pytania o skuteczność polskiego systemu prawnego i współpracę międzynarodową w takich sprawach.

W miarę jak sytuacja się rozwija, wyniki sondaży pokazują jednoznacznie, iż większość Polaków nie akceptuje obecnej sytuacji i domaga się zdecydowanych działań w tej sprawie.

Read more:
Co Polacy sądzą o pobieraniu przez uciekiniera Romanowskiego wynagrodzenie z Sejmu?

Idź do oryginalnego materiału