Co Polacy rozumieją pod pojęciem bycia “eko”?

2 godzin temu
Zdjęcie: Co Polacy rozumieją pod pojęciem bycia “eko”?


Według badań, świadomość ekologiczna Polaków rośnie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na działania takie jak recykling, oszczędzanie prądu czy zrównoważone podróże. Rośnie również wiedza na temat wpływu technologii na naszą planetę oraz tego, jak ograniczyć jej negatywne oddziaływanie.

Ekologia – jak to rozumiemy?

Badanie dla The Protocol pokazało, co Polacy rozumieją pod pojęciem ekologii i działań proekologicznych. Jak się okazuje, aż dla ⅔ badanych istotne jest oszczędzanie prądu, a dla 74% – recykling i segregacja śmieci. Mniejsze znaczenie respondenci przypisują ograniczeniu zbędnych zakupów i zmniejszeniu liczby podróży zeroemisyjnych (zaledwie 50%).

Najmniej ważne dla ankietowanych (46%) są działania związane z minimalizmem i tzw. slow life, rozumianym jako ograniczenie konsumpcjonizmu, zwrócenie uwagi na lokalność produktów i zmniejszenie tempa życia.

Ekologia cyfrowa

Zaskakująco wysoko w rankingu znalazły się działania związane z technologią. Aż 62% respondentów uważa, iż jej rozwój ma duży wpływ na środowisko. Jako potencjalne rozwiązanie tego problemu często podawano korzystanie z chmury, która umożliwia bardziej efektywne zarządzanie zasobami, redukując potrzebę posiadania fizycznego sprzętu i związanej z nim konsumpcji energii. Wysoko ocenione zostały również serwisy streamingowe, które za korzystne dla środowiska uważa 46% badanych.

Ekologia a usługi kurierskie – jak zwiększyć sprawność bez greenwashingu?

W codziennym życiu dbamy o ekologię cyfrową, sięgając po proste działania. Najczęściej stosowaną metodą jest usuwanie przeczytanej poczty i czyszczenie folderu SPAM. Robi to aż 68% badanych. Rzadziej wdrażamy praktyki wymagające instalowania dodatkowych narzędzi, np. mierzących czas korzystania z urządzeń cyfrowych. zwykle nie zwracamy większej uwagi na wielkość załączników graficznych i ilość przesyłanych informacji.

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie

Poza badaniem konkretnych postaw, ankieterzy zwrócili uwagę również na ogólny stopień świadomości ekologicznej badanych. Dane świadczą o tym, iż jej poziom rośnie. Coraz więcej ludzi dostrzega również, iż nie tylko nasze wybory zakupowe, ale też korzystanie z technologii ma wpływ na środowisko. Częściej zwracamy uwagę na znaczenie przetwarzania danych, handel kryptowalutami czy sztuczną inteligencję. Co zrozumiałe, większą świadomością na temat wpływu technologii na planetę wykazują się pracownicy IT.

Optymistyczny jest również odsetek respondentów, którzy pozytywnie oceniają swoją wiedzę na temat ekologii cyfrowej – 58% badanych. 57% deklaruje, iż oszczędza energię elektryczną, 45% sądzi, iż dba o edukację cyfrową dzieci, a 42% stara się nie nadużywać technologii na co dzień.

Najtrudniej przychodzi nam podejmowanie działań, które mogą wpływać na codzienny komfort. O ile raczej nie mamy problemu z usuwaniem zbędnych plików z komputera czy ograniczeniem czasu korzystania z mediów społecznościowych, to już oglądanie filmów w mniejszej rozdzielczości czy rzadsze ładowanie baterii w sprzętach przychodzi nam z trudem.

Źródło: theprotocol.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału