Co po synodzie? Kard. Ryś chce niekatolików w łódzkiej radzie archidiecezjalnej

2 miesięcy temu

Powołanie do rady diecezjalnej przedstawicieli „innych kościołów” – to zmiana, którą planuje wprowadzić kardynał Grzegorz Ryś. Jak mówi, jest to owoc Synodu o Synodalności.

W niedzielę 10 listopada w Łodzi odbyło się spotkanie synodalne z udziałem metropolity tamtejszej archidiecezji, kardynała Grzegorza Rysia oraz prof. Aleksandra Bańki, delegata europejskiego na Synod o Synodalności w Rzymie. W ramach spotkania obaj mówili o swoich doświadczeniach związanych z rzymskim synodem; zapis ich wystąpień został opublikowany na kanale youtube’owym archidiecezji.

Kardynał Ryś podjął między innymi kwestię ekumenizmu. Stwierdził, iż w materiałach przygotowawczych do sesji synodalnej w Rzymie mowy o tym było bardzo mało. Dlatego postanowił podczas obrad zabrać głos i przedstawić swoją perspektywę na ten temat. W propozycji dokumentu finalnego nie znalazł nic z tego, co proponował na temat „wzajemnej wymiany darów” w ramach dialogu ekumenicznego. Natrafił jednak na coś, czego sam nie podjął, a co uznał za bardzo pomocne – pomysł zaproszenia do archidiecezjalnej rady duszpasterskiej… niekatolików. Jak powiedział, od razu zrobił sobie notatkę o treści: „zaprosić inne kościoły do duszpasterskiej rady diecezjalnej”. Teraz chce to zrealizować w praktyce.

Będę chciał zaprosić do rady diecezjalnej przedstawicieli innych kościołów. Jeszcze ich nie mamy. […] Myślę, iż to zrobię w najbliższym czasie, choćby o ile to będzie wymagało jakichś zmian prawnych, statutowych, to wszystko jest do zrobienia – powiedział.

Jak dodał, wcześniej taka idea nigdy nie przyszła mu do głowy.

Kardynał Ryś rozpoczął proces synodalny w archidiecezji łódzkiej od „ekumenicznego” gestu. W otwarciu procesu w 2021 roku brał udział Marek Izdebski, członek wspólnoty „Kościół ewangelicko-reformowany”, w którym pełni funkcję „biskupa”. Izdebski został poproszony przez abp. Rysia o to, by opowiedzieć o synodalnym ustroju swojej wspólnoty. Wierni mogli usłyszeć, iż pojęcie „władzy” w Kościele „nie odpowiada duchowi Ewangelii”. Dlatego we wspólnotach ewangelickich wszystko opiera się na synodach, które w demokratycznych głosowaniach wybierają organy kierownicze i wskazują też, co te organy mają robić; Marek Izdebski wskazał, iż choć pełni funkcję, która określana jest mianem biskupa, nie ma żadnej szczególnej władzy, bo w istocie o wszystkim stanowi synod.

Kardynał Grzegorz Ryś nie ujawnił jeszcze, kto konkretnie zasiądzie w radzie diecezjalnej w Łodzi; decyzję co do samego faktu powołania jakiegoś niekatolika już jednak najwyraźniej podjął.

Z kolei prof. Aleksander Bańka wskazywał, iż jednym z konkretnych owoców synodu w Polsce może być reformowanie różnych ciał, takich jak rady duszpasterskie czy ekonomiczne w parafiach. – Jeżeli mielibyśmy cokolwiek reformować po synodzie, to poprawić sposób funkcjonowania tych gremiów, po to, żeby on był bardziej efektywny w związku z tym, do czego nas synodalność zaprasza – powiedział. Według prof. Bańki, wszystkie tego rodzaju rady powinny działać na sposób „synodalny”, to znaczy w perspektywie wzajemnego wsłuchiwania się w różne racje.

Wcześniej o podobnym projekcie mówił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, Jacek Grzybowski, który brał udział w sesji synodalnej w Rzymie. Na jednej z późniejszych konferencji prasowych wskazał, iż należy ożywiać funkcjonowanie takich rad. W jego własnej diecezji przygotowano choćby specjalny statut i wprowadzono obowiązek powoływania w każdej parafii rady duszpasterskiej i ekonomicznej.

Źródło: PCh24.pl

Pach

Idź do oryginalnego materiału