CO NOWEGO W UKŁADACH ZBIOROWYCH PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH

gazetagdowianin.pl 2 miesięcy temu

Wójt, starosta, marszałek województwa lub przewodniczący zarządu związku samorządowego reprezentujący pracodawcę zatrudniającego pracowników samorządowych będzie uprawniony do rokowań w sprawie zawarcia układu zbiorowego – wynika z projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki społecznej przedłożyło do konsultacji projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Ustawa ma zastąpić dotychczasowe przepisy znajdujące się w Kodeksie pracy.

„Proponowany przepis ma na celu ujednolicenie oraz uporządkowanie wszystkich przepisów odnoszących się do prowadzenia rokowań. Poprzednie regulacje znajdowały się w różnych miejscach całego Działu XI kodeksu pracy, co w istotny sposób mogło utrudniać zapoznanie się z nimi, jak również komplikować ich stosowanie. Zebranie przepisów dotyczących rokowań w jednym miejscu ułatwi korzystanie z zawartych w nim rozwiązań” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, stroną ponadzakładowego układu zbiorowego pracy będzie mógł być reprezentujący pracodawcę zatrudniającego pracowników samorządowych jednostek sektora finansów publicznych odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub przewodniczący zarządu związku samorządowego.

Zgodnie z przedstawionym projektem, zawarcie zakładowego układu zbiorowego pracy lub ponadzakładowego układu zbiorowego pracy będzie mogło nastąpić w drodze rokowań. Zawarcie układu zbiorowego dla pracowników zatrudnionych w państwowych i samorządowych jednostkach sektora finansów publicznych może nastąpić wyłącznie w ramach środków finansowych będących w ich dyspozycji.

„Zakładowy układ zbiorowy pracy zawiera się dla wszystkich osób wykonujących pracę zarobkową u pracodawcy, który jest stroną układu, chyba iż w jego treści zostanie to ustalone inaczej” – wskazano w projekcie.

Według projektu ustawy, zakładowego układu zbiorowego pracy lub ponadzakładowego układu zbiorowego pracy nie będzie można zawierać m.in. dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gminy, biurach związków jednostek samorządu terytorialnego oraz biurach jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego oraz ich odpowiednikach

Jak wskazano w projekcie, układ zbiorowy może obejmować sprawy dotyczące m.in.: wymiaru i norm czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, warunków wynagradzania, organizacji pracy, tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz przeciwdziałania naruszaniu godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, naruszaniu zasady równego traktowania w zatrudnieniu i mobbingowi.

Obecnie projekt ustawy został przedłożony do konsultacji m.in. przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Idź do oryginalnego materiału