KE przyjęła dokument, który ukształtuje pomoc publiczną w sektorach „czystych technologii” w Unii Europejskiej na najbliższe lata. Chodzi o CISAF, czyli ramy unijnego wsparcia dla inwestycji sprzyjających transformacji przemysłowej i klimatycznej. Jakie są podstawowe założenia dokumentu i co zmieni jego przyjęcie?
Co to jest CISAF?
CISAF (Clean Industrial Deal State Aid Framework) to komunikat Komisji Europejskiej, który stanowi element unijnego Clean Industrial Deal – wspólnej strategii na rzecz konkurencyjności i dekarbonizacji przemysłu. Są to nowe ramy pomocy publicznej, które określą, w jaki sposób państwa członkowskie UE będą mogły projektować środki pomocy publicznej, aby skutecznie wspierać cele związane z transformacją przemysłową i klimatyczną.
CISAF następcą TCTF
CISAF zastępuje TCTF (Temporary Crisis and Transitional Framework), który miał charakter tymczasowy i obowiązywał od marca 2023 r. do końca 2025 r. TCTF był na tyle istotny, iż niemal wszystkie strategiczne inwestycje w obszarze nowych czystych technologii były nim objęte. Jednak rola CISAF będzie jeszcze większa.
Co zmienia przyjęcie CISAF?
Zgodnie z zapowiadanym harmonogramem, 25 czerwca 2025 r. Komisja Europejska przyjęła nowy komunikat CISAF. Tym samym wyznaczono ramy dopuszczalności pomocy publicznej w Unii Europejskiej w obszarze transformacji energetyczno-klimatycznej na co najmniej 5 najbliższych lat.
Przyjęcie CISAF to jednocześnie zapowiedź ponownej rywalizacji pomiędzy państwami członkowskimi UE o najważniejsze inwestycje w sektorze clean technologies. Tym razem stawka i dostępne narzędzia są jeszcze wyższe, niż w przypadku TCTF.
Zakres pomocy inwestycyjnej w ramach CISAF może być istotnie szerszy niż przy TCTF.
Z pomocy w ramach CISAF będzie można sfinansować m.in. inwestycje w zakłady produkujące:
- technologie słoneczne;
- lądowe i morskie technologie wiatrowe;
- baterie (technologie bateryjne oraz magazynowania energii);
- pompy ciepła i technologie energii geotermalnej;
- technologie CCS.
Mowa tu o zakładach, które wytwarzają produkty końcowe wyżej wspomnianych technologii, najważniejsze komponenty wykorzystywane przy ich produkcji lub surowce krytyczne niezbędne do wytworzenia produktów końcowych lub ich kluczowych komponentów.
Oprócz tego nowością względem TCTF jest to, iż w ramach pomocy z CISAF będzie można sfinansować:
- technologie wodorowe;
- technologie sieci elektroenergetycznych;
- technologie hydroenergetyczne;
- inne technologie energii odnawialnej;
- technologie dekarbonizacji;
- technologie dekarbonizacji.
Na inwestycje produkcyjne w tych obszarach będzie można uzyskać nawet do 350 mln EUR pomocy na projekt inwestycyjny, bez konieczności notyfikowania pomocy publicznej do Komisji Europejskiej.
Przyjęcie CISAF w Polsce i państwach członkowskich UE
Aby możliwe było udzielanie opisywanej pomocy, poszczególne państwa członkowskie UE muszą przygotować i notyfikować do KE krajowe programy pomocy, zgodne z regułami CISAF. Przewidywane terminy uchwalenia programów to od 3 do 12 miesięcy.
Spodziewamy się, iż większość państw będzie chciała mieć gotowe procedury do końca 2025 r., tak by móc płynnie przejść z pomocy udzielanej w ramach TCTF do CISAF. Oznacza to, iż już teraz warto uwzględnić możliwości, jakie daje CISAF przy tworzeniu planów rozwoju.
Zachęcamy do śledzenia naszych aktualizacji w tym temacie, a w razie pytań – do kontaktu.