Jeśli doda się do siebie ciepło odpadowe i biomasę, to wynikiem tego równania będzie tanie ciepło i ułatwiony dostęp do finansowania kolejnych inwestycji. W ten sposób duże przedsiębiorstwo zasili całe miasto.
O współpracy firmy QEMETICA Soda Polska S.A. i Zakładu Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu informowaliśmy już wcześniej. Podobnie o budowie kotła biomasowego na terenie inowrocławskiego zakładu. Tym razem przyjrzymy się zaletom, z których skorzysta QEMETICA i ZEC.
Przedsięwzięcie łączące sektor publiczny i prywatny
– W maju planujemy zakończyć ustalanie warunków technicznych i biznesowych pomiędzy QEMETICA Soda Polska, a odbiorcą ciepła – ZEC w Inowrocławiu i rozpocząć fazę przygotowania projektu do realizacji – informuje Natalia Kuls, koordynatorka komunikacji w QEMETICA.
Projekt oddawania ciepła odpadowego do sieci ciepłowniczej jest autonomicznym przedsięwzięciem, niezwiązanym bezpośrednio z produkcją w zakładowej elektrociepłowni.
Czytaj też: Nowatorski projekt ciepłowniczy w Słupsku. Oczyszczone ścieki jako źródło ciepła
– Choć inwestycja dotycząca kotła biomasowego nie jest bezpośrednio powiązana z systemem odzysku i przekazywania ciepła odpadowego, pozostaje z nim funkcjonalnie sprzężona – to właśnie para technologiczna wytwarzana w nowej instalacji wykorzystywana będzie w procesie produkcji sody, z którego to później odzyskamy ciepło, i dostarczymy je do miejskiego systemu ciepłowniczego. W ten sposób projekt przyczynia się pośrednio do zwiększenia efektywności całego rozwiązania systemowego – dodaje Natalia Kuls.
Taki status przekłada się na ułatwiony dostęp do finansowania modernizacji w zakładzie ciepłowniczym i sieci. Wymogi względem systemów ciepłowniczych będą się stopniowo zaostrzać, a ich dalsze spełnianie wymaga ciągłych inwestycji, do których dostęp maja w pierwszej kolejności efektywne systemy ciepłownicze.
Jeszcze do końca bieżącego roku aby osiągnąć ststaus efektywnego systemu należy wykorzystywać co najmniej 50% energii z odnawialnych źródeł, 50% ciepła odpadowego, 75% ciepła z kogeneracji lub 50% połączenia takiej energii i ciepła. Z pierwszym dniem 2026 r. konieczne będzie spełnienie następujących założeń: co najmniej 50% energii z odnawialnych źródeł, 50% ciepła odpadowego, 80% ciepła z wysokosprawnej kogeneracji lub co najmniej połączenie takiego ciepła dostarczanego do sieci, w której udział energii z odnawialnych źródeł wynosi co najmniej 5%, a łączny udział OZE, ciepła odpadowego lub ciepła z wysokosprawnej kogeneracji wynosi co najmniej 50%. Kolejne zmiany nastąpią w 2035, 2045 i 2050 r.
QEMETICA i ZEC Inowrocław przykład współpracy pomiędzy biznesem i lokalną społecznością. Dla mieszkańców miasta będzie to skutkować niższymi opłatami za ciepło, które dotąd zakład i tak wytwarzał, marnując je bezpowrotnie.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa