Christopher Luxon niechętnie podnosi oczekiwania co do spotkania z Narendrą Modi, ponieważ przez cały czas rozważa zawarcie umowy handlowej z Indiami w tym terminie

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Dzieje się tak pomimo tego, iż National wcześniej głośno mówił, iż umowa jest „głównym priorytetem strategicznym”, a Luxon obiecał podczas ubiegłorocznych wyborów, iż zabezpieczy umowę w tej kadencji.

Obietnicę opisano jako bardzo ambitną, zwłaszcza w świetle protekcjonistycznej polityki rolnej Indii. w tej chwili nie toczą się żadne formalne negocjacje, ostatnia runda odbyła się w lutym 2015 r. – prawie 10 lat temu.

Premier Christopher Luxon rozmawia z reporterami w Laosie.

Zapytałem kto Zwiastować Niezależnie od tego, czy chce, aby jego spotkanie z Modim zapoczątkowało te negocjacje – i czy w tym przypadku możliwe jest zawarcie umowy o wolnym handlu – Luxon po raz kolejny ogólnie przedstawił swój zamiar „pogłębienia naszych stosunków handlowych”.

reklamaReklamuj się w NZME.

Dodał: „Chodzi o nawiązywanie i budowanie relacji, a na tej podstawie możemy rozmawiać o możliwościach w handlu i bezpieczeństwie”.

the Zwiastować Powiedzieli mu, iż nie wspomniał o umowie o wolnym handlu, i zapytali, czy to znak, iż wycofuje się z obietnicy złożonej w kampanii.

„Nie, będziemy mieć głębsze stosunki handlowe z Indiami. Nie ma co do tego wątpliwości… To właśnie chcemy budować nasze stosunki i głębsze stosunki handlowe z Indiami”.

Ostatecznie umowa o wolnym handlu na ten termin pozostaje zobowiązaniem rządu, ale nie będzie zawierała potencjalnych przeszkód dla tej umowy, stwierdziła Luxon.

„Będzie wiele tematów do omówienia, będą obszary sporu i prawdziwe wyzwania, ale przede wszystkim chcę, aby relacje pozostały na swoim miejscu, nad czym ciężko pracowaliśmy przez cały rok ostatnie 10 miesięcy.

„Kiedy już stworzymy podstawy relacji, będziemy mogli zacząć czynić postępy w rozmowach transakcyjnych dotyczących handlu i bezpieczeństwa”.

Przyznał, iż aby realnie osiągnąć porozumienie o wolnym handlu w tym sezonie, formalne negocjacje muszą rozpocząć się w przyszłym roku.

Premier chciał przyjechać do Indii w tym roku, ale w tej chwili bardziej prawdopodobna jest wizyta w pierwszej połowie przyszłego roku. Powiedział, iż jest to spowodowane kwestiami logistycznymi, ponieważ szereg wydarzeń międzynarodowych – takich jak szczyty APEC i Chogem – pochłania czas obu przywódców.

Premier Christopher Luxon został powitany przez strażnika wojskowego w Laosie przed szczytem Azji Wschodniej. Zdjęcia: Jimmy Ensor

Eksperci ds. handlu i ekonomii Zwiastować W swoim przemówieniu zasugerował, iż rząd powinien również rozważyć wzmocnienie partnerstw biznesowych z indyjskimi firmami, a także uzyskanie bezpośrednich połączeń lotniczych.

„Musimy faktycznie przyjrzeć się temu, co nazywamy kompleksowym partnerstwem gospodarczym, co oznacza, iż ​​patrzymy na długoterminową umowę handlową opartą na inwestycjach, w ramach której wnosimy wkład w określone sektory w Indiach poprzez partnerstwa technologiczne i partnerstwa handlowe”. – powiedział wykładowca Rahul Sen.

reklamaReklamuj się w NZME.

„Daje nam to platformę dla nowozelandzkich firm, dzięki której mogą zakładać sklepy w Indiach i stamtąd eksportować”.

Modi nie jest jedynym przywódcą, którego Luxon spotka w Laosie. Zaplanowano rozmowy z przywódcami Kambodży, Laosu i Wietnamu. Na czwartek zaplanowano również trójstronne spotkanie z Luxonem, Australijczykiem Anthonym Albanese i Kanadyjczykiem Justinem Trudeau.

Szczyt Azji Wschodniej to coroczne forum organizowane przez Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), którego głównym tematem są kwestie strategiczne, polityczne i gospodarcze. Zrzesza szereg czołowych światowych liderów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji.

Luxon stwierdził, iż prowadzenie tych dwustronnych rozmów jest ważne dla budowania naszych stosunków ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) jest czwartym co do wielkości partnerem handlowym Nowej Zelandii i ma możliwości dalszego rozwoju.

Rząd chce podnieść poziom naszych stosunków ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) do tak zwanego „kompleksowego partnerstwa strategicznego”.

Jamie Ensor jest reporterem politycznym w zespole NZ Herald Press Gallery mającym siedzibę w parlamencie. Wcześniej był reporterem telewizyjnym i producentem cyfrowym w biurze Newshub Press Gallery.

reklamaReklamuj się w NZME.
Idź do oryginalnego materiału