"Chiny ujawniają plan masowej produkcji robotów podobnych do ludzi, nazywając go "nowym motorem" wzrostu"

grazynarebeca.blogspot.com 1 rok temu

AUTOR: TYLER DURDEN

PIĄTEK, LIS 10, 2023 - 05:00

Autor: Eva Fu za pośrednictwem The Epoch Times (podkreślenie nasze),

Chiny zamierzają w ciągu dwóch lat rozpocząć masową produkcję robotów podobnych do ludzi, co jest ambitnym planem, który, zgodnie z planem wydanym przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT), ma uczynić reżim w Pekinie liderem w dziedzinie robotyki.





Celem jest stworzenie ram innowacji dla robotów humanoidalnych i zapewnienie, iż kraj będzie w stanie samodzielnie wytwarzać podstawowe części robotów.

Zgodnie z dyrektywą, produkty te, zgodnie z planem MIIT, będą spełniać zaawansowane międzynarodowe standardy jakości, do użytku w trudnych warunkach, w sektorach produkcji i usług. Podobnie jak telefony, komputery i nowe pojazdy energetyczne, humanoidalne roboty mają "destrukcyjny" potencjał, aby "zrewolucjonizować" życie ludzi.

Ministerstwo poleciło lokalnym urzędnikom, aby wykorzystali wielkość chińskiego rynku i jego "system ogólnonarodowy", aby przyspieszyć rozwój robotów humanoidalnych jako filaru przemysłu w celu zwiększenia chińskiej produkcji i dominacji cyfrowej.

Pekin ma nadzieję, iż do 2025 r. będzie miał dwie do trzech firm o globalnym wpływie i będzie pielęgnował więcej mniejszych firm zajmujących się tą dziedziną. W ciągu kolejnych dwóch lat celem jest stworzenie "bezpiecznego i niezawodnego łańcucha dostaw" dla tej technologii i uczynienie kraju konkurencyjnym na całym świecie. W tym momencie takie produkty zostaną głęboko zintegrowane z gospodarką i staną się "nowym motorem" wzrostu gospodarczego.

"Mózg", "móżdżek" i "kończyny" robotów powinny być w centrum uwagi, a przemysł powinien dążyć do stworzenia "wysoce niezawodnych" robotów do trudnych lub niebezpiecznych warunków. Podczas monitorowania i zabezpieczania "strategicznych lokalizacji" roboty muszą być w stanie poruszać się w "bardzo skomplikowanym terenie", oceniać sytuację i podejmować inteligentne decyzje, dodając, iż roboty będą potrzebowały większej umiejętności ochrony i pracy z większą precyzją w scenariuszach, takich jak prace ratownicze lub gdy w grę wchodzą materiały wybuchowe.

Zgodnie z dokumentem odpowiednie władze muszą pogłębić współpracę międzynarodową, zachęcić zagraniczne firmy do tworzenia ośrodków badawczych w Chinach i wprowadzić chińskie produkty na rynek międzynarodowy.

Pekin, który chce wziąć udział w ustanawianiu globalnych standardów dla nowych technologii, powiedział, iż chciałby "głęboko zaangażować się w międzynarodowe zasady i ustanawianie standardów" oraz "wnieść chińską mądrość" do rozwoju branży.

Dyrektywa jest najnowszą próbą zwiększenia samodzielności technologicznej Chin, ponieważ Stany Zjednoczone zaostrzają zakaz dostępu Chin do zaawansowanych amerykańskich chipów. Rozszerzając kontrolę chipów w Chinach od października ubiegłego roku, Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu w połowie października zażądało od większej liczby amerykańskich firm uzyskania licencji, zanim będą mogły eksportować zaawansowane chipy półprzewodnikowe do Chin, krok, który według nich jest konieczny, aby uniemożliwić Pekinowi wykorzystanie tych chipów do celów wojskowych. 23 października rząd USA nakazał Nvidii zaprzestanie wysyłania większości swoich kluczowych chipów sztucznej inteligencji do Chin.

Nie powołując się na te działania Stanów Zjednoczonych, w dokumencie zwrócono się do przemysłu o zaprojektowanie chipów sztucznej inteligencji dla robotów humanoidalnych, które pozwoliłyby na samouczenie się i inne możliwości.

Pół tuzina chińskich firm wywiadowczych odnotowało wzrost akcji aż o 20 procent dzień po ogłoszeniu, a wartość akcji innych robotów elektronicznych również wzrosła.

Mapa drogowa reżimu w Pekinie oznacza, iż będzie on konkurował z międzynarodowymi firmami, takimi jak Samsung, Microsoft i Tesla, które inwestują w tę dziedzinę.

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk próbował zbudować humanoidalnego robota o nazwie Optimus lub Tesla Bot. Jednak po dużym szumie w zeszłym roku, pokaz robota chodzącego powoli po scenie i machającego do tłumu nie spełnił oczekiwań.

Mężczyzna robi zdjęcie robotom podczas Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji w Szanghaju, 7 lipca 2023 roku. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

Wydaje się, iż wśród chińskich mediów panuje optymizm co do tej technologii.

Lu Hanchen, dyrektor Gaogong Industry Research Institute, powiedział państwowemu dziennikowi Securities Times, iż chociaż Chiny są nieco oddalone od produkcji humanoidalnych robotów na dużą skalę, cel ten nie jest odległy.

Ponad 10 chińskich firm ujawniło w tym roku innowacje związane z robotami humanoidalnymi, zauważył, dodając, iż Chiny mają już pewne obiekty wspierające rozwój robotów przemysłowych.

Pekin przeznaczył około 10 miliardów juanów (około 1,4 miliarda dolarów) na sfinansowanie rozwoju robotyki. 6 listopada Chiny otworzyły w stolicy kraju pierwsze prowincjonalne centrum innowacji w zakresie robotów humanoidalnych, aby pracować nad rozwiązaniem "kluczowych wspólnych problemów", w tym systemu kontroli operacyjnej, systemu open source i prototypów robotów.

Co najmniej jedna chińska firma, Jiangsu Miracle Logistics System Engineering Co., obiecała wprowadzić swojego pierwszego humanoidalnego robota do końca roku. Chińska firma maklerska Zheshang Securities szacuje, iż do 2030 r. rynek robotów humanoidalnych będzie miał zapotrzebowanie na 1,77 mln maszyn.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Idź do oryginalnego materiału