Chiny stawiają na Europę. Nowa strategia w odpowiedzi na cła Stanów Zjednoczonych

6 dni temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/gospodarka/news/chiny-stawiaja-na-europe-nowa-strategia-w-odpowiedzi-na-cla-stanow-zjednoczonych/


Chiny apelują do Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej o wspólną obronę wolnego handlu i zawierają nowe porozumienia gospodarcze. W obliczu rosnących napięć z USA, Pekin szuka sojuszników w Europie i ostrzega przed skutkami wojen celnych.

W obliczu narastającej presji handlowej ze strony Stanów Zjednoczonych, Chiny wyraźnie nasilają działania dyplomatyczne, starając się stworzyć szeroki front państw wspierających otwarty handel. Tylko w ostatnich dniach minister spraw zagranicznych Chin, Wang Yi, odbył rozmowy z szefami dyplomacji Wielkiej Brytanii i Austrii, apelując o wspólną obronę zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i sprzeciw wobec rosnącej fali protekcjonizmu.

W rozmowie z brytyjskim ministrem Davidem Lammy’m, Wang podkreślił, iż USA „uzbroiły” cła i prowadzą politykę „jednostronnego zastraszania”, która szkodzi globalnemu systemowi handlowemu i interesom wielu państw. Jak zaznaczył, Chiny i Europa mają wspólną odpowiedzialność za ochronę międzynarodowego porządku gospodarczego.

– Jesteśmy gotowi współpracować z partnerami europejskimi, by eliminować bariery i wzmacniać stabilność gospodarczą – zadeklarował Wang.

Jego rozmowy miały miejsce tuż po tym, jak Pekin ostrzegł inne kraje przed zawieraniem szerokich porozumień handlowych z USA, które odbywałyby się kosztem Chin. Władze w Pekinie zapowiedziały, iż w takim przypadku nie zawahają się zastosować środków zaradczych.

W tym samym duchu wypowiedział się również przywódca Chin Xi Jinping, który aktywnie angażuje się w dyplomację gospodarczą. Podczas kwietniowego spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Pekinie, Xi wezwał Unię Europejską do ścisłej współpracy z Chinami na rzecz obrony globalizacji i zasad wolnego rynku. Od tego momentu Pekin i Bruksela intensyfikują współpracę – powołano grupy robocze ds. łańcuchów dostaw w sektorze pojazdów elektrycznych oraz dostępu do rynku rolno-spożywczego.

Jednocześnie toczą się negocjacje w sprawie ustalenia minimalnych cen na chińskie samochody elektryczne – rozwiązania, które Pekin od dawna popiera jako alternatywę dla ceł nałożonych przez UE w zeszłym roku.

Działania te wpisują się w szerszą strategię Chin, które konsekwentnie budują sieć międzynarodowych powiązań gospodarczych nie tylko w Europie, ale również poza nią. Przykładem tego podejścia jest pogłębianie współpracy z Azerbejdżanem – krajem strategicznie położonym między Rosją, Iranem i Turcją.

Podczas wizyty prezydenta Ilhama Alijewa w Pekinie ogłoszono powstanie kompleksowego partnerstwa strategicznego. W jego ramach podpisano aż 20 umów w dziedzinach takich jak zielony rozwój, gospodarka cyfrowa, ochrona własności intelektualnej czy przemysł kosmiczny – wszystko to w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku.

W obliczu zaostrzenia ceł – USA podniosły stawki na chińskie towary do 145 proc., na co Pekin odpowiedział 125 proc. cłem na amerykańskie produkty.

Idź do oryginalnego materiału