Chiny: Śluby wciąż nie są w modzie

1 tydzień temu

Młodym Chińczykom nie spieszy się do małżeństwa. Według danych Ministerstwa Spraw Cywilnych (chin. 民政部), w pierwszej połowie tego roku związek małżeński zawarło 3,43 miliona par. To spadek o 12,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, co było rekordowo niskim poziomem. Dziesięć lat temu (2014) zarejestrowano aż dwukrotnie więcej nowych małżeństw.

W ujęciu kwartalnym sytuacja wygląda jeszcze mniej optymistycznie. W II kwartale br. przed urzędnikami stanu cywilnego w chinach stanęło 1,46 miliona par, co oznacza spadek o 34,8 procent w porównaniu z I kwartałem.

Eksperci malejącą liczbę zawieranych małżeństw przypisują różnym czynnikom, w tym presji ekonomicznej (wzrost kosztów utrzymania), zmieniającym się normom społecznym, wzorcom małżeńskim w całym kraju (na przykład konieczność posiadania przez pana młodego własnego mieszkania). Do tego dochodzi systematyczny spadek liczby osób „w wieku małżeńskim”, co obserwuje się od 1980 roku.

Innym czynnikiem kształtującym tendencję jest inna pozycja kobiet w Chinach. Coraz częściej młode Chinki posiadają lepsze od męskich rówieśników wykształcenie, wyższe dochody, a to sprawia, iż to one stawiają warunki, mając na uwadze perspektywę wyższej jakości życia i rozwoju kariery.

Według ekspertów czynniki społeczno-ekonomiczne odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu przez młodych ludzi decyzji o zawarciu małżeństwa. jeżeli młodzi ludzie nie mają pewności stabilności zatrudnienia i rozwoju kariery, a zarazem ich oczekiwania dochodowe nie są spełniane, to duża część z nich po prostu decyduje się odłożyć decyzję o małżeństwie. Podejmują ją (ewentualnie) dopiero wtedy, gdy osiągną zakładane warunki ekonomiczne.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnia wieku zawierania małżeństwa przez mężczyzn wzrosła z 25,75 do 29,38 lat, a w przypadku kobiet z 24 do 27,95 lat.

Zarówno władze, jak i eksperci są zgodni co do tego, iż aby zaradzić obserwowanej (z niepokojem) tendencji, niezbędne jest:

  • podjęcie wysiłków w celu rozszerzenia i wzbogacenia usług internetowych platform randkowych,
  • tworzenie mniej stresującego środowiska pracy
  • zapewnienia szerszego dostępu do mieszkań
  • uatrakcyjnienie rynku pracy dla młodych ludzi.

Na podstawie:

  • baijiahao.baidu.com;
  • sohu.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału