Chiny planują zwiększyć moc obliczeniową kraju o 50% do 2025 r.

11 miesięcy temu

Chiny chcą zwiększyć moc obliczeniową o 50% w miarę nasilania się wyścigu sztucznej inteligencji z USA do 2025 r. Państwo Środka chce osiągnąć obliczeniową równą 300 eksaflopów, co odpowiada mocy obliczeniowej dwóch milionów laptopów

Chiny chcąc dotrzymać kroku Stanom Zjednoczonym w zakresie sztucznej inteligencji i zastosowań superkomputerowych. Druga co do wielkości gospodarka świata chce uzyskać moc obliczeniową na poziomie 300 eksaflopów. Zgodnie z planem sześciu ministerstw. Według Counterpoint Research jeden eksaflop odpowiada mocy obliczeniowej dwóch milionów laptopów. Chińskie ministerstwa podały, iż zwiększona moc obliczeniowa będzie konieczna do obsługi aplikacji w takich branżach, jak finanse i edukacja.

Czytaj także: Tajwańska firma TSMC buduje fabrykę czipów w USA

Zwiększanie mocy obliczeniowej postrzegane jest jako najważniejsze dla wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji, która wymaga zaawansowanych półprzewodników do przetwarzania ogromnych ilości danych. Jak stwierdzi Akshara Bassi, starszy analityk ds. badań w Counterpoint dla CNBC, Chiny odkryły, iż tradycyjnie każdy 1 juan zainwestowany w moc obliczeniową generuje 3–4 juany wyniku gospodarczego. Inwestycje odzwierciedlają plany Chin dotyczące zwiększania wyników gospodarczych poprzez wiodącą pozycję w zakresie wydajności technologicznej i integrację sztucznej inteligencji z istniejącymi technologiami i rozwiązaniami we wszystkich branżach i domenach.

Technologie takie jak półprzewodniki i sztuczna inteligencja stały się kluczowymi polami bitew w rywalizacji technologicznej między USA i Chinami. Państwo środka zamierzają inwestować we wzrost swojej mocy obliczeniowej, zwłaszcza w sztuczną inteligencję, ponieważ ich główni dostawcy usług w chmurze masowo wprowadzają rozwiązania AI dla konsumentów i przedsiębiorstw. W ramach swojej ekspansji informatycznej Chiny chcą skoncentrować się na takich obszarach, jak przechowywanie pamięci i sieci do przesyłania danych, planują także budowę większej liczby centrów danych. Są one wymagane, aby gracze korzystający z chmury obliczeniowej mogli zwiększyć swój zasięg. Wiele aplikacji AI jest w tej chwili sprzedawanych za pośrednictwem usług przetwarzania w chmurze, takich jak te oferowane przez chińskich gigantów, takich jak Alibaba i Tencenta.

Chiny zapowiedziały, iż wzmocnione zostanie również bezpieczeństwo łańcucha dostaw. W ciągu ostatnich kilku lat łańcuch dostaw technologii w tym kraju znalazł się pod presją, ponieważ Stany Zjednoczone zastosowały kontrolę eksportu i inne sankcje, próbując odciąć mocarstwo od kluczowych technologii, takich jak chipy i półprzewodniki. W odpowiedzi Chiny starały się zwiększyć potencjał swojego rodzimego przemysłu w niektórych z tych obszarów. Waszyngton odnotował niedawne wydarzenie, w wyniku którego chiński mistrz technologii Huawei wypuścił nowy telefon z chipem 5G – co było zaskakujące, ponieważ amerykańskie sankcje miały temu zapobiec.

narodowcy.net/cnbc.com

Idź do oryginalnego materiału