Chiny: Największa na świecie morska elektrownia fotowoltaiczna

2 miesięcy temu

Trwa budowa największej na świecie morskiej elektrowni fotowoltaicznej. Elektrownię tą zlokalizowano na wybrzeżu LianYunGang (chin. 连云港) w prowincji JiangSu (chin. 江苏). Docelowo ma osiągnąć moc 200 MW generowanych przez 3 miliony 300 tysięcy paneli słonecznych.

Częścią elektrowni są magazyny energii o łącznej pojemności 400 MWh umiejscowione oczywiście na stałym lądzie. Elektrownia ta zostanie połączona z położoną w pobliżu elektrownią atomową TianWan Nuclear Power Plant (chin. 田湾核电站), w celu stworzenia wielkoskalowej bazy czystej energii o łącznej mocy ponad 10 milionów kilowatów.

Projekt prowadzony przez China National Nuclear Corporation (chin. 中国核工业集团公司) zostanie uruchomiony w 2025 r. Ideą tego projektu jest połączenie produkcji energii słonecznej i atomowej oraz włączenie magazynowania energii dla zwiększenia stabilności dostaw energii.

Źródła:

  • weibo.com;
  • chinanews.com.cn;

Kwestia Tajwanu w perspektywy JingMen (chin. 金门岛的), wyspy będącej częścią Tajwanu.

Zakończono budowę estakady, która prowadzi z miasta XiaMen (chin. 厦门) w prowincji FuJian (chin. 福建), położnej vis a vis Tajwanu, do nowego lotniska XiaMen XiangAn (chin. 厦门翔安), które zostanie oddane do użytku w 2026 r. Ukończona część estakady liczy 2.497 metrów.

Do samego lotniska pozostało jeszcze 500 metrów. Wysepkę, na której ulokowano lotnisko XiaMen XiangAn dzieli około 1000 metrów od wyspy JingMen (chin. 金门岛的) podlagającej administracji tajwańskiej. Wyspa JingMen zależna jest od dostaw energii elektrycznej, gazu i wody z kontynentu. Od głównej wyspy archipelagu dzieli ją 300 km.

Władze JingMen (chin. 金门岛的) z oczywistych powodów popierają ideę budowy mostu do miasta XiaMen. Już w 2019 roku toczyły się rozmowy i wstępne prace nad takim projektem. Działania te zostały zablokowane przez rządzących Tajwanem.

Nie dziś, to jutro…

Źródła:

  • new.qq.com;
  • baijiahao.baidu.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału