Chiny: 1200 GW energii OZE do końca roku

1 miesiąc temu

Wiele wskazuje na to, iż Chiny są na dobrej drodze do znacznego przekroczenia celów w zakresie energii wiatrowej i słonecznej wyznaczonych w perspektywie do 2030 r. To z jednej strony pozytywna wiadomość. Oznacza bowiem możliwość zrealizowania planów dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jednocześnie jednak to gwałtownie rosnące obciążenie sieci energetycznej, której tempo rozwoju jest wolniejsze od prędkości przyrostu źródeł energii odnawialnej.

Chiny postawiły sobie za cel zainstalowanie co najmniej 1200 gigawatów (GW) źródeł OZE do końca bieżącej dekady, ale według analityków z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) mogą przekroczyć ten poziom w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Najnowszy raport IEA informuje, iż w kwietniu br. całkowita moc elektrowni wiatrowych i słonecznych w Chinach wynosiła już 1130 GW, a do końca roku przekroczy 1200 GW. Oznacza to, iż cel zostanie osiągnięty sześć lat przed terminem. Nie zaskoczyło to ekspertów IEA, ponieważ historycznie rzecz biorąc, Chiny zawsze osiągały lepsze od planowanych wyniki w zakresie odnawialnych źródeł energii i zdecydowanie przekraczały stawiane sobie cele. Według oceny Chińskiej Akademii Inżynieryjnej (chin. 中国工程院) do końca 2030 roku łączna moc elektrowni wiatrowych i słonecznych w kraju wyniesie co najmniej 2200 gigawatów (GW), a może przekroczyć poziom 2400 GW. Oznaczałoby to, iż Chiny dwukrotnie przekroczyłyby założone cele dla energii słonecznej i wiatrowej.

IEA przewiduje, iż całkowita moc odnawialnych źródeł energii w Chinach – obejmująca energię wiatrową, słoneczną, wodną, ​​cieplną i inne, w latach 2022–2030 wzrośnie 2,5-krotnie. Tylko w ubiegłym roku moc odnawialnych źródeł energii w kraju wzrosła o ok. 350 GW, co stanowi prawie dwie trzecie całkowitej światowej mocy.

Wprowadzanie energii odnawialnej w Chinach prawdopodobnie będzie się rozwijać w sposób ciągły, ponieważ kraj ten nie tylko może pochwalić się dużymi możliwościami w zakresie badań, rozwoju i produkcji w tym sektorze, ale także ma silny interes polityczny, gospodarczy i środowiskowy w stymulowaniu sektora OZE.

Ta szybki przyrost źródeł energii to jednak nie tylko sukcesy, ale również wyzwania i problemy, które mogą stanowić poważna przeszkodę w perspektywie krótkoterminowej. Coraz większa część energii odnawialnej jest marnowana, ponieważ użytkownicy nie są w stanie jej spożytkować, kiedy dostępna jest w nadmiarze. Na początku czerwca br. Chiny obniżyły główny cel w zakresie energii odnawialnej dla rządów prowincji, zezwalając na większy poziom ograniczeń, aby uczynić bardziej realistycznym dla nich rozwój sektorów energii odnawialnej przy jednoczesnym osiągnięciu wyznaczonych celów. Bowiem okazuje się, iż Chiny znacznie szybciej realizują projekty dotyczące energii odnawialnej, niż dostosowują do nich swoją sieć energetyczną. W większości przypadków elektrownie OZE budowane są w okresie sześciu miesięcy, gdy budowa adekwatnej sieci energetycznej wymaga znacznie więcej planowania i biurokracji, a na ukończenie pojedynczego projektu w tym zakresie potrzeba zwykle od trzech do pięciu lat.

Chiński system elektroenergetyczny oparty na paliwach kopalnych również stoi przed wyzwaniami związanymi z absorpcją energii słonecznej i wiatrowej, która może mieć charakter niestabilny i nieprzewidywalny. Obecny system energetyczny Chin opiera się na dużych elektrowniach cieplnych. Wprowadzenie do systemu nowych technologii czystej energii oznacza, iż ​​cały system musi zostać przekonfigurowany, aby dostosować się do zmieniającego się krajobrazu technologicznego. Do tego niezbędne jest rozwiązanie problemów zwiększania pojemności magazynowania energii i między prowincjonalnego handlu energią elektryczną, które pomogłyby w dostarczaniu energii z głównych prowincji wytwarzających energię do regionów bardziej energochłonnych. Chiny tworząc system energii ze źródeł odnawialnych nie wycofały się z wykorzystywania energii węglowej i pochodzącej z innych paliw kopalnych. Obie gałęzie rozwijają się jednocześnie.

W przyszłości dominującymi źródłami energii w Chinach mają być źródła odnawialne. Według ekspertów wykorzystanie energii odnawialnej na dużą skalę w gigantycznym systemie elektroenergetycznym Chin stworzy nowe wyzwania, przyniesie konieczność rozwiazywania kolejnych problemów dotyczących transformacji infrastruktury energetycznej w całym kraju. Ale cel jest jasny i przez wszystkich zrozumiały: odnawialne źródła energii oznaczają dla Chin niezależność energetyczną.

Źródła:

  • chinapower.com.cn;
  • mp.weixin.qq.com;
  • guba.eastmoney.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chinye-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału