Podczas tegorocznego Chińskiego Kongresu Przestrzeni Kosmicznej (ang. China Aerospace Congress, chin. 中国航天大会) duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Wu WeiRena (chin. 吴伟仁) z Chińskiej Akademii Inżynierii (chin. 中国工程院), głównego projektanta misji eksploracji Księżyca. Wu WeiRen poinformował, iż około 2030 roku Chiny planują wystrzelić sondę TianWen 3 (chin. 天问三号), aby przeprowadzić misję pobrania i sprowadzenia na Ziemię próbek gruntu z powierzchni Marsa.
Dodał, iż mając na uwadze obecne postępy w tym zakresie innych krajów, wydaje się, iż Chiny będą pierwszym państwem, które sprowadzi z powodzeniem próbki z Marsa. Na Czerwonej Planecie znajduje się chiński łazik marsjański, który dotarł tam w 2021 roku w ramach misji TianWen 1.
Wu WeiRen potwierdził, iż Chiny planują w roku 2025 wystrzelić sondę TianWen 2, której celem będzie asteroida oddalona o 40 milionów kilometrów od Ziemi. Sonda ta pozwoli przeprowadzić badania składu chemicznego asteroidy, pobrać próbki z jej powierzchni i sprowadzić je na Ziemię. W przygotowaniach są misje TianWen dla zbadania Jowisza, a następnie Uranu.
Podczas konferencji Wu WeiRen omówił również szereg kluczowych zadań Chin w zakresie eksploracji głębokiego kosmosu. Stwierdził, iż prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy w Ziemię jest niezwykle małe, ale zagrożenie takie istnieje. Ziemia w swojej historii doświadczała takich kataklizmów. Asteroidy uderzały w Ziemię w przeszłości wiele razy, powodując poważne skutki mające wpływ na całe ekosystemy fauny i flory. Dlatego też Chiny opracowały plan obrony Ziemi przed asteroidami. W ramach tego planu w 2027 roku dokonana zostanie próba kinetycznego uderzenia w asteroidę oddaloną o dziesiątki milionów kilometrów od Ziemi, by zmusić ją do zmiany trajektorii.
Wu WeiRen poinformował również, iż w połowie tego stulecia Chiny planują wystrzelić nowy typ statku kosmicznego o dużej mocy, który będzie zdolny docierać na skraj Układu Słonecznego na odległość od 80 do 100 AU (jednostka astronomiczna, w przybliżeniu równa średniej odległości Ziemi od Słońca) i wracać na Ziemię. Statki tego typu pozwolą prowadzić naukową eksplorację odległych, ciemnych i nieznanych regionów Układu Słonecznego. Będzie to stanowić ogromny krok w historii zrozumienia wszechświata przez ludzkość.
Na podstawie:
- sohu.com;
- kepu.gov.cn;
- finance.sina.com.cn;
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com