Chiński juan: przejście na nową przyjazną walutę.

wiernipolsce1.wordpress.com 1 rok temu
Chiński juan: przejście na nową przyjazną walutę.

Przez większą część ubiegłego stulecia rolę dolara amerykańskiego w gospodarce światowej wspierała wielkość i siła gospodarki kraju, jej stabilność oraz otwartość na handel i przepływy kapitału. Czy chińskiemu juanowi uda się wyprzeć lidera – oceniamy w analizie analitycznej.

Przez ostatnie 80 lat dolar amerykański był główną światową walutą rezerwową, w której przeprowadzane są transakcje finansowe i gromadzone rezerwy. Jednak w wyniku globalizacji biznesu i powstawania nowych dużych rynków kapitałowych dolar amerykański stopniowo traci swoją pozycję.
Spadająca rola dolara amerykańskiego
W latach 2000–2022 udział dolara amerykańskiego w światowych rezerwach walutowych spadł z 71% do 59%. Mimo to dolar przez cały czas znacznie przewyższa wszystkie inne waluty, w tym euro (21%), jen japoński (6%), funt brytyjski (5%) i chiński juan (2%). Jednak w ciągu ostatnich dwóch dekad jego absolutna dominacja w transakcjach światowych spadła do 39% i została zrównoważona przez szeroką gamę innych walut.


Udział w globalnych ujawnionych rezerwach walutowych. Dane mają charakter roczny i obejmują okres od 1999 r. do 2021 r. Do drugiego kwartału 2015 r. kurs chińskiego juana wynosi 0. Źródło danych: dział analityczny Newton Investments LLC

Trend odtworzeniowy był napędzany niską inflacją w Stanach Zjednoczonych, która kształtowała się średnio na poziomie około 2,0%.

Dynamika wzrostu inflacji w USA.

Źródło danych: dział analityczny Newton Investments LLC

We współczesnej historii zdarzył się już nie jeden przypadek zmiany panującej waluty. Waluta amerykańska zyskała na znaczeniu po kryzysie finansowym wywołanym I wojną światową, a następnie wzmocniła swoją rolę międzynarodową wraz z podpisaniem porozumienia z Bretton Woods w 1944 r. Średni cykl dominacji danej waluty trwa około 100 lat, a najnowszym przypadkiem było zastąpienie funta brytyjskiego dolarem amerykańskim.

Dominujące waluty

Cykl walutowy kraju będącego dominującą walutą międzynarodową trwa zwykle około 100 lat.

Źródło danych: dział analityczny Newton Investments LLC

Biorąc pod uwagę długoterminowe cykle walutowe oraz bieżące i zakumulowane problemy amerykańskiej gospodarki, istnieje większe ryzyko, iż w dłuższej perspektywie międzynarodowy status dolara zostanie zakwestionowany. Ponadto wykorzystanie dolara amerykańskiego jako miernika wpływu gospodarczego stało się katalizatorem zmniejszania udziału waluty amerykańskiej w rezerwach walutowych i transakcjach międzynarodowych wielu państw na całym świecie. Częściowa lista obejmuje Chiny, Arabię Saudyjską, Izrael, Turcję, Rosję i inne kraje.

Rosnąca wartość chińskiego juana

Głównym beneficjentem tych trendów jest chiński juan. Jest walutą kraju, którego gospodarka jest największą na świecie według parytetu siły nabywczej, a także największym eksporterem z ponad 15% udziałem w światowym handlu. Ekspansywny rozwój gospodarki Chin przyczynił się do wzrostu udziału juana w transakcjach finansowych. Pomimo niskiego udziału w rezerwach światowych jest dziś czwartą najczęściej używaną walutą w transakcjach międzynarodowych, po dolarze, euro i funcie brytyjskim.

Jednocześnie zaletą chińskiego juana jest znacznie niższa stopa inflacji. W porównaniu do 9,1% w USA, 8,9% w strefie euro i 9,4% w Wielkiej Brytanii, w Chinach jest to stabilne 2,5%. Przy rentowności chińskich 10-letnich obligacji rządowych na poziomie 2,75%, daje to bankom centralnym w innych krajach możliwość nie tylko zachowania oszczędności, ale także wygenerowania dodatnich realnych stóp zwrotu. Jednocześnie ten sam wskaźnik w USA, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii waha się od minus 7,5% do minus 8,2%.

Jak rozwijała się gospodarka Chin

Chiny były największą gospodarką świata w 1820 r., z udziałem w światowym PKB wynoszącym około 32%. Jednak w wyniku dwóch wojen opiumowych, powstań ludowych i rewolucyjnej zmiany reżimu rządzącego kraj zmniejszył swoją dominację do niecałych 5%. Aż do reform gospodarczych Deng Xiaopinga i liberalizacji handlu około 44 lata temu Chiny utrzymywały zamknięty i centralnie kontrolowany model zarządzania gospodarczego. To sprawiło, iż gospodarka kraju znalazła się w stagnacji i skrajnie nieefektywna, a także stosunkowo odizolowana od świata zewnętrznego.

Udział w światowym PKB (% światowego), 1700–2030

odpowiednio i kolejno: Chiny, Indie, Japonia, ZSRR, Pozostały świat, USA, Europa Zachodnia

Źródło danych: dział analityczny Newton Investments LLC

Liberalizując handel zagraniczny, otwierając gospodarkę na inwestycje i wprowadzając reformy rynkowe w 1978 roku, Chiny stały się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Realny roczny wzrost produktu krajowego brutto (PKB) w kraju wyniósł w 2018 r. średnio 9,5% (CAGR). Tempo tak szybkiego wzrostu w tak długim okresie było rekordowe i zostało opisane przez Bank Światowy jako „najszybsza trwała ekspansja dużej gospodarki w historii”. Dzięki temu Chiny podwajały swój PKB mniej więcej co osiem lat i są w tej chwili światowym liderem w kilku kategoriach.

Dziś Chiny są drugą co do wielkości gospodarką świata pod względem nominalnego PKB, największą gospodarką świata według parytetu siły nabywczej, największym na świecie ośrodkiem produkcyjnym i największym na świecie eksporterem z ponad 15% udziałem w światowym handlu. Ponadto Chiny są największym partnerem handlowym kilku krajów, największym źródłem importu na świecie i trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym Stanów Zjednoczonych.

Ponadto w tej chwili Chiny są domem dla około 1,4 miliarda ludzi, co stanowi astronomiczny rynek konsumencki dla wszystkich sektora biznesowego. Dziś rynek ten reprezentuje ponad 30% światowej klasy średniej, która jest głównym odbiorcą produktów wytwarzanych na świecie.
Na początku reform w 1978 r. Chiny były krajem bardzo biednym. Średni PKB na mieszkańca był porównywalny z Zambią w Afryce – mniej niż połowę średniej azjatyckiej i mniej niż dwie trzecie średniej afrykańskiej. Dzięki reformom PKB na mieszkańca wzrósł prawie 81-krotnie – ze 155 dolarów w 1978 r. do 12 551 dolarów w 2021 r., wyciągając z biedy ponad 800 milionów ludzi, co jest osiągnięciem bezprecedensowym.

Obecnie bieda została praktycznie wyeliminowana z ośrodków miejskich Chin. To, iż świat osiągnął milenijny cel ONZ, jakim jest zmniejszenie o połowę skrajnego ubóstwa, było w dużej mierze zasługą Chin. Odpowiadała za ponad trzy czwarte redukcji ubóstwa na świecie w latach 1990–2005. Podobnie rozwój ten przyczynił się do wzrostu azjatyckiej klasy średniej, co stanowiło podstawę globalnej konwergencji gospodarczej i zmniejszyło nierówności między krajami.

Przyczyny wzrostu gospodarczego Chin

Szybki wzrost gospodarczy Chin napędzany jest dwoma głównymi czynnikami:

zakrojone na szeroką skalę inwestycje kapitałowe, które finansowane były z oszczędności krajowych i inwestycji zagranicznych;
szybkie tworzenie globalnych centrów produkcyjnych specjalizujących się w pracochłonnej, zorientowanej na eksport produkcji tanich towarów. Stopniowo rosła ich jakość i złożoność.
Reformy te doprowadziły do ​​zwiększenia produktywności, poprawy efektywności ekonomicznej i zwiększenia zasobów na dodatkowe inwestycje w gospodarce.

Ponadto Chiny mogą pochwalić się historycznie wysoką stopą oszczędności. Kiedy rozpoczęły się reformy w 1978 r., oszczędności krajowe kraju stanowiły 32% PKB. Ponieważ większość oszczędności w tym okresie pochodziła z zysków przedsiębiorstw państwowych, rząd mógł je przeznaczyć na inwestycje krajowe.

W 1978 r. ¾ produkcji przemysłowej kraju pochodziła z centralnie kontrolowanych przedsiębiorstw państwowych. Jednak decentralizacja gospodarki doprowadziła do rozwoju przedsiębiorstw prywatnych, które były bardziej wydajne i produktywne.

Transformacja modelu rozwoju gospodarczego

Po trzech dekadach imponującego wzrostu Chiny wchodzą w tej chwili w fazę wolniejszego wzrostu – co jest nieuniknionym skutkiem przejścia kraju z etapu rynku wschodzącego do bardziej dojrzałej gospodarki rozwiniętej. W latach 80., 90. i na początku XXI wieku roczny wzrost PKB Chin często przekraczał 10%, ale w ostatnich latach tempo wzrostu spadło do 5–7%. Jednak liczby te w dalszym ciągu znacznie przewyższają tempo wzrostu większości innych głównych gospodarek świata. Docelowo pozwoli to Chinom wyprzedzić Stany Zjednoczone w roli największej gospodarki świata pod względem nominalnego PKB około 2030 roku.

Porównanie dynamiki nominalnego PKB USA i Chin.

Źródło danych: dział analityczny Newton Investments LLC

Porównanie rocznego tempa wzrostu PKB USA i Chin

Porównanie rocznych stóp wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych i Chin. Źródło danych: dział analityczny Newton Investments LLC

Od czasu reform gospodarczych Deng Xiaopinga w Chinach rozwinęła się tak zwana socjalistyczna gospodarka rynkowa. Równolegle z kapitalizmem rynkowym i własnością prywatną istnieje w nim dominujący sektor przedsiębiorstw państwowych. To właśnie aktywne zachęcanie prywatnej przedsiębiorczości od 1978 r. umożliwiło Chinom zapoczątkowanie długiego boomu ekspansji, który trwa do dziś, choć w wolniejszym tempie. Prywatne przedsiębiorstwa wytwarzają w tej chwili ponad połowę PKB Chin, obsługują większość eksportu i tworzą większość nowych miejsc pracy w kraju.

W socjalistycznym modelu rynku chiński rząd odgrywa bezpośrednią rolę w zarządzaniu gospodarką poprzez przyjęcie planów pięcioletnich, które wyznaczają cele, strategie i zadania kraju. Plany pięcioletnie z lat 80. i 90. XX w. koncentrowały się na reformach rynkowych i ekspansji przemysłowej, podczas gdy dwa ostatnie plany pięcioletnie skupiały się na promowaniu bardziej zrównoważonego wzrostu, lepszej dystrybucji bogactwa i rosnących dochodów oraz lepszej ochronie środowiska.

Orientacja na rynek krajowy

Wzrost gospodarczy, napędzany w ostatnich dziesięcioleciach produkcją zorientowaną na eksport, w tej chwili w mniejszym stopniu opiera się na inwestycjach w środki trwałe i eksporcie. Zależy to bardziej od konsumpcji krajowej, rozwoju technologii i innowacji. Rosnące wydatki konsumpcyjne stanowią ogromną szansę rozwoju Chin, które oprócz podbijania rynków eksportowych kreują stale rosnący popyt na rynku krajowym, wykorzystując go jako motor wzrostu.

Takie reformy są konieczne, aby zapobiec wpadnięciu kraju w pułapkę średniego dochodu. Jest to stan gospodarki, w którym osiąga ona pewien poziom, jednak zaczyna doświadczać gwałtownego spowolnienia na skutek słabego rozwoju nowych źródeł wzrostu, przede wszystkim innowacji.

Na przykład niektóre kraje Azji i Ameryki Łacińskiej doświadczyły szybkiego rozwoju i wzrostu gospodarczego w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku w wyniku wdrożenia niektórych z tych samych reform, które Chiny wykorzystały do ​​rozwoju swojej gospodarki. Zwiększając eksport i stymulując niektóre sektory gospodarki, kraje te przeszły do ​​gospodarek o średnich dochodach. Nie udało im się jednak osiągnąć wysokiego poziomu wzrostu wydajności i innowacyjności, a ich rozwój uległ stagnacji.

W ostatnich latach rząd chiński uznał innowacje za najwyższy priorytet w swoim planowaniu gospodarczym. Państwo planuje je wykorzystać do unowocześnienia i unowocześnienia produkcji poprzez szerokie dotacje rządowe.

Rosnąca siła gospodarcza Chin skłoniła ten kraj do większego zaangażowania w globalną politykę gospodarczą i projekty, zwłaszcza w rozwój infrastruktury. Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku to ogromny program inwestycyjny mający na celu finansowanie rozwoju infrastruktury w Azji, Europie, Afryce i poza nią. jeżeli program zakończy się sukcesem, inicjatywy gospodarcze Chin mogłyby znacząco rozszerzyć rynki eksportowe i inwestycyjne kraju oraz zwiększyć jego „potęgę gospodarczą” w skali globalnej.

Aktualny plan pięcioletni

Państwo planuje poprawić jakość rozwoju gospodarczego, zwiększyć konkurencyjność Chin i poziom życia ludzi. Zostanie to osiągnięte przede wszystkim poprzez wprowadzenie bardziej wydajnej, zaawansowanej produkcji, innowacji i rozwoju technologii, a także zwiększenie popytu wewnętrznego. Spowolnienie gospodarki światowej prowadzi do spadku popytu, w tym na chiński eksport. Dlatego też, aby zapewnić stabilny rozwój gospodarczy, władze kraju opierają się przede wszystkim nie tyle na rynkach eksportowych, co na krajowej konsumpcji.

Kolejnym priorytetem obecnego planu pięcioletniego jest poprawa stanu środowiska, gdyż osiągnięcie jakościowego wzrostu poziomu życia ludzi jest niemożliwe ze względu na istniejące problemy środowiskowe Chin. Kraj jest liderem światowego antyratingu pod względem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, przez co najbardziej uprzemysłowione miasta pogrążają się w smogu. W 2020 roku Chiny zadeklarowały na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, iż do 2060 roku osiągną neutralność emisyjną, a pierwszym celem pośrednim na najbliższe pięć lat było zmniejszenie energochłonności o 13,5%.

Aby zapewnić stabilny wzrost poziomu życia ludzi, władze kraju zamierzają utrzymać wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich na poziomie około 3%, a także przesiedlić około 50 milionów ludzi ze wsi do miast. Celem głównym jest dokończenie modernizacji socjalistycznej do roku 2035, po osiągnięciu którego władze dążą do podwojenia PKB. Aby osiągnąć ten ambitny cel, gospodarka kraju musi utrzymywać wzrost średnio powyżej 5% rocznie.

Aktualne pozycje chińskiego juana

Chiny od dawna są drugą co do wielkości gospodarką świata i największą pod względem parytetu siły nabywczej, a także największym na świecie eksporterem i właścicielem rezerw walutowych. Jednak pomimo tych osiągnięć chiński juan stał się walutą rezerwową w koszyku Specjalnych Praw Ciągnienia wraz z dolarem, euro, jenem i funtem brytyjskim dopiero 1 października 2016 r.

Jego udział w światowych rezerwach gwałtownie rośnie, od zera do ponad 2,4% w ciągu zaledwie sześciu lat. Waga transakcji międzynarodowych w systemie SWIFT osiągnęła w styczniu 3,2%. Ponieważ w 2021 r. Chiny będą odpowiadać za 17,9% światowego PKB, znaczenie i rola chińskiego juana prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie. Biorąc pod uwagę, iż ostatnie wydarzenia osłabiły rolę dolara amerykańskiego, tempo rozwoju tych trendów ulegnie dalszemu przyspieszeniu. Ponadto kurs juana od kilku lat wykazuje stabilną dynamikę w stosunku do kursu dolara amerykańskiego.

Porównanie dynamiki zmienności chińskiego juana w stosunku do dolara amerykańskiego.

Źródło danych: dział analityczny Newton Investments LLC

Perspektywy dla chińskiego juana

Wcześniej Rosja i Chiny, a także Rosja i Turcja osiągnęły porozumienia zezwalające na obrót ich walutami narodowymi na kasowych rynkach międzybankowych. Ten krok umożliwi swobodną i inteligentniejszą wymianę walut narodowych państw między sobą uzależnia je od dolara amerykańskiego. Chiny, Arabia Saudyjska, Indie i Iran omawiają między sobą podobne środki.

Kraje BRICS już przygotowują się do stworzenia własnej międzynarodowej waluty rezerwowej w oparciu o koszyk walut państw członkowskich Sojuszu. Łączny handel pomiędzy wszystkimi tymi krajami wynosi kilka bilionów dolarów i do początku tego roku prowadzony był wyłącznie w dolarach amerykańskich. w tej chwili dolar jest w dalszym ciągu główną walutą światowego handlu, jednak wysiłki tych państw na rzecz dedolaryzacji swoich gospodarek oznaczają koniec ery dolara amerykańskiego – z każdym rokiem jego rola będzie coraz mniejsza. Biorąc pod uwagę, iż chińska gospodarka jest drugą co do wielkości na świecie pod względem nominalnego PKB i największą pod względem parytetu siły nabywczej, juan stanie się dominującą walutą w koszyku walutowym BRICS+.

Ponadto Chiny przodują w opracowywaniu cyfrowej waluty Banku Centralnego. Cyfrowy juan emitowany przez Ludowy Bank Chin od kilku lat przechodzi w kraju testy. W planach jest także wykorzystanie cyfrowego juana w transakcjach transgranicznych.

Czynniki te wskazują, iż wzrost udziału chińskiej waluty krajowej w międzynarodowych płatnościach i rezerwach jest nieunikniony. W obecnych warunkach i ograniczeniach renminbi można postrzegać jako doskonałą długoterminową alternatywę dla dolara amerykańskiego i euro.

Prognoza wartości chińskiego juana

Dla obywateli Rosji chiński juan jest walutą przyjaznego państwa, w której można inwestować po historycznie korzystnym kursie. W związku z dedolaryzacją rosyjskiej gospodarki, a także bezprecedensowym wzrostem przychodów z eksportu nad importem, w tej chwili kurs rubla rosyjskiego do juana i innych walut rezerwowych kształtuje się na poziomie zbliżonym do poziomu sprzed pięciu lat.

Pomimo korzyści, jakie zapewnia silniejszy rubel, dla całej rosyjskiej gospodarki gwałtowne wzmocnienie rubla jest negatywne. Doprowadziło to już do spadku dochodów przedsiębiorstw nastawionych na eksport, które historycznie stanowią dominującą część dochodów budżetu Rosji. Biorąc pod uwagę takie trudności w każdym sektorze rosyjskiego przemysłu, obecny okres zbyt silnego rubla może nie trwać długo. Władze rosyjskie dyskutują w tej chwili nad wprowadzeniem nowej „reguły budżetowej”, która umożliwi Ministerstwu Finansów, za pośrednictwem Banku Rosji, pozyskiwanie do swojego bilansu części waluty obcej zaprzyjaźnionych państw otrzymanej z eksportu. To z kolei pozwoli kursowi rubla powrócić do normalnego zakresu, do którego rosyjska gospodarka i biznes od lat dostosowują się i planują inwestycje w nowe projekty.

Z dużym prawdopodobieństwem nowa „zasada budżetowa” zacznie obowiązywać przed końcem roku. Pozwala to spodziewać się osłabienia rubla wobec juana o 15–20% w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

za: https://gazprombank.investments/blog/strategies/chinese-yuan/ materiał z 8 sierpnia 2022 r.

( tłum. PZ)

Idź do oryginalnego materiału