Chińska energetyka dziś i jutro

1 tydzień temu

W ostatnich latach Chiny wpłynęły na światowe rynki surowców energetycznych bardziej niż jakiekolwiek inne państwo. Odpowiadają one za ponad dwie trzecie wzrostu światowego popytu na ropę naftową w okresie 2013 -2023, a także jedną trzecią wzrostu popytu na gaz ziemny w tym samym okresie. Chiny są zarazem odpowiedzialne za około 80% wzrostu globalnych emisji CO2 w ciągu ostatniej dekady.

Paradoksalnie, Chiny są równocześnie światowym liderem w rozwijaniu technologii i produkcji urządzeń do wytwarzania czystej energii. Odpowiadają one za ponad 40% zainstalowanej mocy wiatrowej i fotowoltaicznej w skali świata. Po chińskich drogach jeździ ponad połowa wszystkich samochodów elektrycznych na świecie.

Wprawdzie w 2023 r. o prawie 50 GW zwiększono tu moc łączną nowych elektrowni węglowych, ale w tym samym roku zainstalowano w kraju rekordowe 260 GW fotowoltaiki słonecznej i wiatraki zdolne wygenerować ponad 75 GW mocy.

W Chinach za utrzymywanie się popytu na energie z węgla odpowiedzialny jest głównie przemysł cementowy i stalowy. Jednak w związku z wprowadzaniem tu nowych technologii, a także dzięki restrukturyzacji energochłonnych sektorów przemysłowych, zużycie węgla w energetyce chińskiej osiągnęło swój szczyt w 2014 roku i od tego czasu powoli spada.

To niektóre z wniosków na temat chińskiej energetyki, które zaprezentowano w raporcie o perspektywach dla światowej energetyki, opracowanym przez zespól ekspertów z Międzynarodowej Agenci Energetycznej.

W raporcie podkreślono, iż Chiny są światowym liderem zielonej transformacji. Odpowiadają za ponad 80% światowej produkcji modułów fotowoltaicznych i ogniw bateryjnych dla pojazdów elektrycznych. Ich zdolność produkcyjna fotowoltaiki słonecznej wyniosła ponad 850 GW w 2023 r., w porównaniu z globalnymi instalacjami wynoszącymi 425 GW.

Ogólna zdolność produkcyjna baterii wyniosła 2 140 GWh, w porównaniu z rocznym globalnym zapotrzebowaniem wynoszącym około 870 GWh.

Ogromne zdolności produkcyjne Chin w zakresie technologii energii ze źródeł odnawialnych stanowią podstawę efektywnego wdrażania krajowego programu rozwoju czystej energii. Zgodnie z założeniami, w perspektywie do 2030 roku, średnie roczne przyrosty mocy pozyskiwanej z energii wiatrowej wynosić będą w Chinach około 75 GW, z energii słonecznej zaś około 350 GW. Taka dynamika sprawia, iż w połączeniu z rosnącą produkcją energii wodnej i jądrowej, wzrost czystych źródeł energii elektrycznej przekracza średni roczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Państwie Środka.

Do 2035 roku ogólna moc energii fotowoltaicznej produkowanej i dystrybuowanej w Chinach przekroczy całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w Stanach Zjednoczonych. Największym ryzykiem dla tempa ekspansji jest adekwatny rozwój odpowiedniej sieci energetycznej. Dlatego też Chiny zwiększają elastyczność swojego systemu elektroenergetycznego. W 2023 rok ogólna moc magazynów energii włączonych do chińskiej sieci wzrosła o ok. 30 GW.

Autorzy raportu zwracają uwagę na to, iż Chiny prawdopodobnie nie osiągną swoich głównych celów dotyczących energii i poziomu emisji dwutlenku węgla założonych na rok 2025. Z drugiej jednak strony już w bieżącym roku Chiny osiągnęły cel założony na rok 2030, a dotyczący zainstalowania urządzeń do produkcji energii solarnej i wiatrowej o ogólnej mocy 1 200 GW.

W kolejnym planie pięcioletnim (2026-2030) znajdą się prawdopodobnie zapisy przedstawiające sposób osiągnięcia przez Chiny szczytu emisji CO2 przed 2030 r. Od tej daty wielkość emisji CO2 ma zacząć spadać, by zgodnie z wcześniejszymi założeniami osiągnąć poziom bliski zeru w 2060 roku. Przed wyznaczoną datą graniczną władze zachowują elastyczność jeżeli chodzi o kontrolę emisji dwutlenku węgla. Rekordowo szybki rozwój produkcji czystej energii elektrycznej nie jest w stanie nadążyć za równie szybkim wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną w Chinach. Energii potrzebuje coraz mocniej elektryfikowany przemysł, transport, coraz zamożniejsze gospodarstwa domowe, rozwijające się nowe technologie.

Na podstawie: iea.org;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału