Chińscy hakerzy atakują USA i Wielką Brytanię. Miliony osób na celowniku

1 miesiąc temu

Departament Sprawiedliwości USA, FBI i rząd Wielkiej Brytanii poinformowały o szeroko zakrojonej kampanii cyberataków. Celem operacji, za którą stać miały stać chińskie grupy haktywistyczne (wspierane i finansowane przez rząd), było “represjonowanie krytyków reżimu w Pekinie, narażanie na szwank instytucji rządowych i kradzież tajemnic handlowych” – powiedziała zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco.

Wielka Brytania oficjalnie przypisała Chinom włamanie do Komisji Wyborczej, które spowodowało wyciek danych osobowych 40 milionów brytyjskich wyborców. Jednocześnie Stany Zjednoczone postawiły zarzuty 7 obywatelom Chin za operacje hakerskie prowadzone w ramach grupy zagrożeń APT31. Stany Zjednoczone oskarżają 7 osób oskarżonych o atakowanie urzędników rządowych i amerykańskich firm.

Dzisiaj rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ogłosiły podjęcie działań przeciwko APT31, chińskiej grupie hakerskiej zajmującej się cyberszpiegostwem. W Wielkiej Brytanii grupa APT31 przeprowadziła atak i przejęła dane wielu posłów do parlamentu, włamując się również do systemów brytyjskiej Komisji Wyborczej i archiwów danych dotyczących 40 milionów wyborców w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych haktywiści wysłali ponad 10.000 złośliwych e-maili do dziennikarzy, polityków i firm, których celem było podważenie zaufania do instytucji rządowych, kradzież tajemnic handlowych i represje wobec krytyków chińskiego rządu. Wygląda na to, iż skoordynowane działanie rządów Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ma na celu wysłanie Chinom sygnału, iż nie będą one tolerować takich działań. Należy zauważyć, iż grupa APT31 jest aktywna od lat i przeprowadziła wiele kampanii hakerskich na całym świecie. W miarę wzrostu zagrożeń cybernetycznych i coraz bardziej wyrafinowanych aktorów, coraz bardziej istotna staje się kooperacja rządów w celu zapobiegania zagrożeniom i przeciwdziałania takich grupom haktywistów – stwierdził Sergey Shykevich, ekspert firmy Check Point Research.

Idź do oryginalnego materiału