Cenzura w Empiku. Książka „Debil” o Andrzeju Dudzie wycofana ze sprzedaży

4 dni temu

EMPiK znów wywołał burzę – i to nie w szklance wody, ale w całkiem konkretnym kubku z napisem „wolność słowa”. Tym razem poszło o książkę „Debil. Studium przypadku” autorstwa Aleksandry Sarny, wydaną przez Instytut Zarządzania Informacją. Tytuł kontrowersyjny? Oczywiście. Ale jeszcze bardziej kontrowersyjna jest decyzja Empiku o jej wycofaniu ze sprzedaży. I to w tempie, które sugeruje raczej nerwową reakcję niż spokojną analizę prawną.

Oficjalna wersja? Rzeczniczka Empiku informuje, iż decyzję podjęto „w oparciu o liczne zgłoszenia dotyczące możliwości naruszenia przepisów prawa”. Chodzi dokładnie o art. 135 §2 Kodeksu karnego – znieważenie Prezydenta RP, zagrożone karą do trzech lat więzienia. Problem w tym, iż nie sądy, ale Empik pełni tu rolę cenzora. A może po prostu nie chciał narazić się Pałacowi i jego sympatykom?

Kup książkę „Debil. Studium przypadku”

Książka, mimo iż dostępna była wyłącznie w formie audiobooka, zniknęła z oferty z dnia na dzień. Jan Piński, prezes IZI, nie dostał żadnego wyjaśnienia poza lakoniczną formułką. – Zleciliśmy już dodruk 6 tysięcy egzemplarzy. Sprzedaje się znakomicie, decyzja Empiku raczej ją wypromowała – mówi z satysfakcją Piński. W formacie audio książkę przez cały czas można kupić m.in. na Storytel, Legimi i Audiotece. A więc klient znajdzie, jeżeli tylko nie korzysta wyłącznie z Empiku.

Cenzura prewencyjna jest w Polsce zakazana, ale zbieżność nazwisk między rzeczniczką prasową Empiku – Anną Gut-Mostowy – a posłem PiS Andrzejem Gutem-Mostowym wydaje się być… cóż, przypadkowa. Poseł ten przez lata wiernie reprezentował partię, która z wolnością słowa miała tyle wspólnego, co empikowe regały z działem „literatura niezależna” – ładnie wyglądają, ale często są puste.

Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż Empik – kiedyś symbol kultury i wolnej myśli – dziś staje się cenzorem. I sama firma może być oskarżona o naruszenie prawa.

Idź do oryginalnego materiału