Ceny energii elektrycznej w II połowie 2024 – dane Eurostatu
Z opublikowanych 6 maja danych Eurostatu wynika, iż średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2024 roku wyniosła 28,72 euro za 100 kWh, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z pierwszą połową roku (28,89 euro). Pomimo tej stabilizacji, ceny pozostają znacznie wyższe niż przed wybuchem kryzysu energetycznego w 2022 roku.
Aby lepiej zobrazować realne obciążenie kosztami prądu w poszczególnych krajach, Eurostat stosuje wskaźnik PPS (Purchasing Power Standard), uwzględniający różnice w poziomie cen i dochodach.
Gdzie prąd jest najdroższy, a gdzie najtańszy?
W przeliczeniu na PPS najdrożej było w:
- Czechach – 41,00 euro za 100 kWh
- Cyprze – 35,70 euro
- Niemczech – 35,23 euro
Najtaniej prąd kosztował:
- na Malcie – 14,33 euro
- w Luksemburgu – 15,39 euro
- na Węgrzech – 15,45 euro
Polska uplasowała się stosunkowo wysoko – z ceną na poziomie 34,67 euro za 100 kWh (PPS), co stawia ją blisko kosztów ponoszonych przez niemieckie gospodarstwa domowe i wyraźnie powyżej średniej unijnej.
[tutaj przydałby się wykres porównujący ceny energii elektrycznej wg PPS w krajach UE – TOP3 najdroższe, Polska, TOP3 najtańsze]
Co oznaczają te dane dla konsumentów?
Względna stabilizacja cen energii w ujęciu nominalnym nie oznacza, iż sytuacja w poszczególnych krajach jest równie korzystna. Czechy, mimo zbliżonych cen do unijnej średniej nominalnej, po uwzględnieniu siły nabywczej mają najwyższe koszty energii w UE. Polska również wypada niekorzystnie – wysoka cena w PPS świadczy o tym, iż prąd stanowi istotne obciążenie dla domowego budżetu.
Wnioski i perspektywy
- Ceny energii elektrycznej w UE utrzymują się na wysokim poziomie, choć nominalnie stabilnym.
- Siła nabywcza obywateli mocno wpływa na odczuwalny koszt prądu – stąd Czechy, mimo iż nie są liderem pod względem nominalnych cen, są najdroższe po uwzględnieniu PPS.
- Polska należy do grupy państw z relatywnie wysokim obciążeniem kosztami energii.
W kolejnych miesiącach najważniejsze będzie monitorowanie wpływu polityki klimatycznej UE, inwestycji w OZE oraz wsparcia osłonowego dla gospodarstw domowych, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego odmrożenia cen energii w Polsce od lipca 2025.
Zobacz również:- Sejm opóźnia nowe taryfy do października 2025. Odbiorcy czekają na niższe ceny prądu
- Ceny prądu na rynku konkurencyjnym spadły o ponad 30% w 2024 roku – dane URE
- Ceny prądu – Jaka jest cena za 1 kWh? [2025]
Źródło: Eurostat