"Ceny prądu będą niższe". Hennig-Kloska podała termin

1 tydzień temu
Zdjęcie: Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w Sejmie Źródło: PAP / Paweł Supernak


Już za rok ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej – uważa Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.


– Taryfy ustaliliśmy teraz na 1,5 roku. W końcówce przyszłego roku jest przestrzeń do obniżki taryf. Jestem przekonana, iż kolejne taryfy będą niższe – powiedziała Hennig-Kloska w Radiu Zet.


Jak dodała, wyraźnie odczuwalne zmiany cen będą w 2030 roku, "jak tylko przebudujemy miks energetyczny". – Nie da się nagle zmienić, żeby 57 proc. energii pochodzącej z węgla, pochodziło z OZE. Proces inwestycyjny w Polsce trwa 2-3 lata – tłumaczyła.


Polacy płacą za prąd najwięcej w Europie. Minister wyjaśnia dlaczego


Dopytywana, dlaczego Polska ma jedne z najwyższych cen prądu w Europie, minister stwierdziła, iż powodem jest zbyt duża produkcja energii z węgla. – Dlatego nasza energetyka jest najbardziej emisyjna w Europie, najbardziej obciążana opłatami za emisję – argumentowała.


Będą obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych


Odnosząc się do obowiązkowych okresowych badań lekarskie dla myśliwych, które chce wprowadzić Ministerstwo Klimatu i Środowiska, szefowa resortu powiedziała, iż za takim rozwiązaniem opowiada się 90 proc. społeczeństwa. – Ludzie oczekują zmiany, bo chcą czuć się bezpiecznie – dodała.


– jeżeli myśliwi chcą dziś odbudować zaufanie społeczne, a nie posiadają zaufania, to nie może dochodzić do sytuacji, iż czytamy w mediach, iż człowiek ginie na polowaniu, bo myśliwy pomylił go z lisem – mówiła Hennig-Kloska.


Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 r? Hennig-Kloska: Nie ma takich planów


Pytana o potencjalny zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku, minister oświadczyła, iż resort nie ma takich planów. Podkreśliła jednocześnie, iż ta unijna decyzja podjęta w ramach Zielonego Ładu będzie jeszcze poddawana rewizji.


Szefowa MKiŚ dodała, iż ministerstwo uruchamia program, w ramach którego będzie wspierać budowę sieci stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych i samochodów na wodór.


Czytaj też:Norwegia ustanowiła nowy rekord świata. Dotyczy samochodów elektrycznych
Idź do oryginalnego materiału