Centrum wulkanu znakiem rozpoznawczym Złotoryi

2 tygodni temu

– Od 2020 roku rozpoczęła się rekultywacja tego terenu pod kątem agroturystycznym, pod kątem przyrodniczym, tak żeby tutaj mogli znaleźć wytchnienie nie tylko mieszkańcy powiatu złotoryjskiego, ale też całego Dolnego Śląska — mówi Jan Tymczyszyn, wójt Gminy Złotoryja.

Wilkołak nazwa wzniesienia lub Wilcza Góra nazwa rezerwatu to jeden z ważniejszych dobrze zachowanych leków wulkanicznych w Krainie Wygasłych Wulkanów.

– Wilcza Góra, która już w latach 50. została wpisana jako rezerwat przyrody i tam znajduje się też róża bazaltowa, chcemy stworzyć platformę widokową, żeby można było podziwiać tę różę bazaltową — mówi Jan Tymczyszyn, wójt Gminy Złotoryja.

Na miejscu znajduje się wiele tablic informacyjnych opisujących miejsce. Dostępne są ławki, wiaty czy miejsce na ognisko.

– To jest nasz rezerwat. Traktujemy to jako naszą wizytówkę, naszą miejscówkę. Tutaj razem z Gminą Wiejską Złotoryja mamy plany na przyszłość. Zapraszamy wszystkich turystów. Teraz wejście Krainy Wygasłych Wulkanów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO upatrujemy jako szansę na przyciągnięcie nowych turystów — mówi Paweł Kulig, zastępca burmistrza miasta Złotoryja.

– Znajduje się tutaj cała wystawa skał z kamieniołomów, które znajdują się na Dolnym Śląsku. Jest ich ponad 40. Oprócz tego malownicze tereny, które służą do rekreacji zarówno pieszej, jak i rowerowej — mówi Jan Tymczyszyn, wójt Gminy Złotoryja.

Od 2023 roku miejsce jest dostępne dla turystów.

– W planach mamy budowę wieży widokowej oraz takich terenów do rekreacji biwakowej — mówi Jan Tymczyszyn, wójt Gminy Złotoryja.

– Wspólnie z gminą mamy plany na rozwój tego miejsca od strony miasta. Chcemy wybudować ścieżkę pieszo-rowerową, żeby skrócić dojście do tego rezerwatu przyrody, ale także chcemy przy ulicy Lubelskiej wybudować duży parking dla turystów, żeby to stanowiło szybszą bazę wypadową właśnie tutaj, na Wilczą Górę do tego pięknego miejsca — mówi Paweł Kulig, zastępca burmistrza miasta Złotoryja.

W dzisiejszej postaci wilkołak jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego zbudowanym z lawy zastygłej w przewodzie doprowadzającym do nieistniejącego już stożka wulkanicznego.

Idź do oryginalnego materiału