W Centrum Biblioteczno – Kulturalnym Powiatu Kętrzyńskiego eksponowana jest wystawa ukazująca wieże widokowe, tzw. wieże Bismarcka, które wzniesiono na terenie dawnych Prus Wschodnich, obejmujących w tej chwili obszar województwa warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Plansze do wystawy użyczone zostały przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen (Bawaria). Dwujęzyczne opisy ukazują historię powstania kilkunastu wież w tej części Europy. Nadmienić należy, iż ogółem powstało ich 240 na całym świecie, m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Danii, Kamerunie, Tanzanii, czy Papui Nowej Gwinei.
W rok po śmierci Otto von Bismarcka, kanclerza Cesarstwa Niemieckiego, ogłoszono w 1899 r. konkurs na projekt wieży. Konkurs wygrał drezdeński architekt Wilhelm Kreis (1873-1955). Część obiektów budowana była jako wieże widokowe, a część miała formę tzw. kolumn ogniowych, na których szczycie rozpalano ogień. W obecnych granicach Polski wybudowano 40 wież, z tego do naszych czasów zachowało się 17, w północnej i zachodniej części kraju, Duża cześć tych obiektów była celowo rozbierana, albo wręcz wysadzana w powietrze. Antypolski stosunek Bismarcka do Polaków, nie sprzyjał zachowaniu tego typu obiektów. Część z wież uległa zniszczeniu również w wyniku działań wojennych podczas II wojny światowej. Jednak np. Gmina Pieszyce doprowadziła do remontu obiektu i udostępnienia jej turystom. Pełni funkcję wieży widokowej z panoramą na Sudety i okolice.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zachowały się 4 wieże: w Ostródzie, Działdowie, Mrągowie oraz wieża w Srokowie, którą oddano do użytku 13.07.1902 r.
Wystawę oglądać można do 14 października w dni powszednie, w godzinach 8.00 – 16.00 oraz w soboty 14, 21, 28 września i 5 października w godzinach 9.00 – 13.00.
Opracowanie: Centrum Biblioteczno-Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego