CCS w Polsce – dla rozwoju konieczna jest krajowa strategia

3 godzin temu

Dla rozwoju CCS w Polsce niezbędne jest wypracowanie Krajowej Strategii CCS, obejmującej branże energochłonne. Potrzebne są też regulacje prawne dotyczące transportu i magazynowania CO2 na lądzie. W tym dopracowanie rozwiązań prawnych dotyczących Prawa górniczego i geologicznego oraz Prawa energetycznego.

Holcim Polska S.A. jest partnerem strategicznym Raportu Carbon Capture w Polsce

Przyspieszenie badań w zakresie magazynowania CO2 na lądzie oraz wsparcie finansowe działalności operacyjnej i łańcucha CCS przyczyni się do podniesienia konkurencyjności przemysłu. A także wzmocni bezpieczeństwo energetyczne, wspierając sprawiedliwą transformację sektorów węglowego i gazowego.

Wprowadzanie technologii CCS/U jest istotne dla wszystkich producentów z branż energochłonnych i wymaga zaangażowania wielu interesariuszy. W długoterminowej perspektywie tylko CCS pozwoli na funkcjonowanie branży cementowej po 2040 r. w świetle wycofania bezpłatnych praw do emisji w ramach ETS. I zapewni osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Jolanta Zdunowska
Dyrektor Techniczny Projektów Wychwytywania i Składowania CO2
Holcim Polska S.A.
[email protected]

Holcim (dawniej Lafarge) jest liderem w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych materiałów budowlanych. Wśród oferowanych rozwiązań posiada m. in. niskoemisyjne cementy ECOPlanet. I betony ECOPact o obniżonym do 50% poziomie emisji dwutlenku węgla w porównaniu do standardowych materiałów. Do ich produkcji firma wykorzystuje składniki oraz surowce z recyklingu.

Kolejnym krokiem w dążeniu do zeroemisyjnej produkcji cementu jest projekt Kujawy Go4ECOPlanet. To unikalne na skalę globalną przedsięwzięcie, w ramach którego do końca dekady w Cementowni Kujawy powstanie instalacja do wychwytywania CO2. Dzięki niej możliwa będzie całkowita redukcja śladu węglowego z wypału klinkieru – podstawowego składnika do produkcji cementu. W ciągu 10 lat planowane jest wyłapanie ponad 10 mln t CO2. To stanowi 10% rocznej emisji w całym sektorze cementowym w Polsce.

Czytaj Raport Carbon Capture w Polsce:

Raport Carbon Capture w Polsce 2024

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Zdjęcie: pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału