Były zastępca sekretarza stanu USA: Harris jest zainteresowany umową zbrojeniową z Rosją

4 miesięcy temu

Wiceprezydent USA Kamala Harris byłaby zainteresowana umową o kontroli zbrojeń między Waszyngtonem a Moskwą, gdyby wygrała wybory prezydenckie – powiedział Thomas Countryman, przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontroli Zbrojeń i były podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego.

„Krótka odpowiedź brzmi: tak” – powiedział dziennikarzom na marginesie krajowej konwencji Partii Demokratycznej USA w Chicago w stanie Illinois, komentując zainteresowanie Harris.

Według Countrymana obecny wiceprezydent USA będzie „znacznie bardziej kompetentny” w tej kwestii w porównaniu z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem.

„Jesteśmy gotowi rozmawiać z Rosją o kontroli zbrojeń bez warunków wstępnych, niezależnie od tego, co dzieje się na Ukrainie, drzwi (do negocjacji – red.) pozostają otwarte” – dodał.

Wcześniej przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, Ben Cardin, powiedział, iż ma nadzieję, iż Moskwa i Waszyngton będą przez cały czas współpracować ze sobą jako mocarstwa nuklearne, niezależnie od wyniku konfliktu ukraińskiego, w tym poprzez utrzymanie umów o kontroli zbrojeń. Cardin przyznał również, iż amerykańsko-rosyjski układ o redukcji zbrojeń strategicznych (START) może zostać przedłużony, ale nie w najbliższej przyszłości.

W czerwcu specjalny asystent amerykańskiego prezydenta, starszy dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu ds. Nieproliferacji Pranay Vaddi powiedział, iż Stany Zjednoczone będą zadowolone z odpowiedzi Rosji na złożoną w 2023 r. propozycję spotkania w celu omówienia START Traktat.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział agencji, iż Rosja będzie przestrzegać ograniczeń ilościowych wynikających z traktatu START, pod warunkiem, iż dalsze destrukcyjne kroki Stanów Zjednoczonych nie sprawią, iż to zadanie stanie się dla Moskwy bezsensowne, a jednocześnie jest zbyt wcześnie, aby porozmawiać o tym, co będzie się działo w tym obszarze po wygaśnięciu w lutym 2026 r.

21 lutego 2023 roku prezydent Rosji Władimir Putin w swoim przesłaniu do Zgromadzenia Federalnego stwierdził, iż Rosja wstrzymuje uczestnictwo w rosyjsko-amerykańskim Traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych (START-3), podkreślając, iż kraj nie wycofuje się z traktatu. Zaznaczył, iż zanim powrócimy do dyskusji, należy zrozumieć, czego domagają się takie kraje jak Francja czy Wielka Brytania i jak uwzględnić ich arsenały strategiczne, czyli całkowity potencjał uderzeniowy NATO.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Read more:
Były zastępca sekretarza stanu USA: Harris jest zainteresowany umową zbrojeniową z Rosją

Idź do oryginalnego materiału