Były Wojewoda Zbigniew Bogucki Szefem Kancelarii Prezydenta RP Karola Nawrockiego.

8 godzin temu

Zbigniew Bogucki obejmie stanowisko Szefa Kancelarii Prezydenta RP w administracji prezydenta elekta Karola Nawrockiego. Na zastępcę szefa kancelarii wyznaczony został Adam Andruszkiewicz. Uroczystość zaprzysiężenia Karola Nawrockiego na Prezydenta RP zaplanowana jest na 6 sierpnia.

Prezydent elekt Karol Nawrocki uzasadnił swój wybór, podkreślając, iż Zbigniew Bogucki to doświadczony adwokat, prawnik i urzędnik, a także „bardzo dobry wojewoda zachodniopomorski”. Zaznaczył również, iż Bogucki był głęboko zaangażowany w jego kampanię wyborczą. Sam Bogucki wyraził wdzięczność za powierzenie mu tej odpowiedzialnej funkcji, określając ją jako „wyjątkowe wyróżnienie” i „wielkie zobowiązanie” wobec Ojczyzny. Początkowo unikał komentarzy medialnych na ten temat, ale później potwierdził objęcie stanowiska.

Objęcie funkcji Szefa Kancelarii Prezydenta RP jest zgodnie z polskim prawem stanowiskiem niepołączalnym ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, w takiej sytuacji mandat poselski wygasa z chwilą objęcia nowej funkcji. Artykuł 247 § 1 pkt 6 Kodeksu Wyborczego (Dz.U.2025.365 t.j.) jasno stanowi, iż wygaśnięcie mandatu następuje w przypadku powołania w toku kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, których stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw nie można łączyć z mandatem posła.

Nominacja Boguckiego na Szefa Kancelarii Prezydenta to znaczący awans, który umieszcza go w ścisłym centrum władzy wykonawczej, bezpośrednio u boku nowo wybranego prezydenta. Ten ruch nie jest jedynie zmianą stanowiska, ale strategicznym posunięciem, które podkreśla jego kompetencje w ramach środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Uzasadnienie Karola Nawrockiego, wskazujące na Boguckiego jako doświadczonego prawnika i administratora oraz jego zaangażowanie w kampanię, świadczy o jego postrzeganiu jako zaufanej i kluczowej postaci w budowaniu nowej administracji prezydenckiej. To powołanie symbolizuje nie tylko osobisty sukces Boguckiego, ale także szerszą tendencję do obsadzania kluczowych stanowisk państwowych przez zaufanych i sprawdzonych polityków z własnego środowiska.

Zbigniew Bogucki – Sylwetka Polityka i Prawnika

Zbigniew Bogucki, urodzony 26 stycznia 1980 roku w Górze, jest postacią o ugruntowanej pozycji w polskim krajobrazie politycznym i prawniczym. Jego droga zawodowa rozpoczęła się od solidnych podstaw akademickich – jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Po ukończeniu studiów, w latach 2009–2012, pracował jako prokurator, co dało mu praktyczne doświadczenie w systemie wymiaru sprawiedliwości. W 2012 roku uzyskał wpis na listę adwokatów i otworzył własną kancelarię. Dodatkowo, jego doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w zachodniopomorskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zasiadanie w zarządzie Szczecińskiego Stowarzyszenia Dialogu o Prawie i przewodniczenie radzie nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zaangażowanie Boguckiego w politykę rozpoczęło się w ramach Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo jego próby zdobycia mandatu nie przynosiły sukcesów. W 2014 roku bez powodzenia kandydował do rady miejskiej Szczecina, a w latach 2015 i 2019 dwukrotnie ubiegał się o mandat posła na Sejm. Przełom nastąpił w 2018 roku, kiedy to został wybrany na radnego sejmiku zachodniopomorskiego. To stanowisko stanowiło jego pierwszy znaczący sukces w polityce samorządowej, otwierając drogę do dalszych szczebli kariery.

Analiza ścieżki kariery Zbigniewa Boguckiego – od prokuratora, przez adwokata, pracownika NFZ, radnego sejmiku, wojewodę, aż po posła i kandydata na prezydenta Szczecina – ukazuje celowe i konsekwentne budowanie doświadczenia w różnych sektorach publicznych i prawnych. Jego wielokrotne próby wejścia do Sejmu, zakończone sukcesem w 2023 roku, połączone z objęciem stanowiska wojewody, wskazują na determinację i strategiczne wykorzystanie zdobytych umiejętności. Nie jest to przypadkowa lista stanowisk, ale przemyślana sekwencja działań mających na celu akumulację wiedzy, kontaktów i wpływu, co jest typowe dla polityków dążących do objęcia wysokich funkcji państwowych. Ta progresywna ścieżka kariery, oparta na solidnych podstawach prawniczych i administracyjnych, świadczy o przygotowaniu Boguckiego do pełnienia odpowiedzialnych funkcji publicznych. Jest to również przykład, jak politycy w Polsce często przechodzą przez różne szczeble administracji i samorządu, zanim osiągną pozycje w parlamencie czy rządzie, budując w ten sposób wszechstronne kompetencje i sieć powiązań.

Od Samorządu do Wojewody

W listopadzie 2020 roku Zbigniew Bogucki został powołany na stanowisko Wojewody Zachodniopomorskiego, które pełnił do listopada 2023 roku. Na tym stanowisku zastąpił Tomasza Hinca. Rola wojewody jest kluczowa w strukturze administracji państwowej, ponieważ odpowiada za realizację polityki rządu na szczeblu regionalnym, nadzór nad samorządami oraz koordynację działań służb.

W okresie pełnienia funkcji wojewody, Bogucki zaangażował się w szereg kluczowych inicjatyw. Jedną z nich było aktywne wspieranie projektu budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Podkreślał on strategiczne znaczenie tej inwestycji dla rozwoju gospodarczego województwa i portów w Szczecinie i Świnoujściu. Obwodnica o długości blisko 50 km, z 5-kilometrowym tunelem pod Odrą – najdłuższym w Polsce – miała znacząco poprawić komunikację aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Projekt ten został włączony do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, a Bogucki wyrażał przekonanie, iż inwestycja zostanie ukończona około 2030 roku.

Mandat Poselski i Działalność Parlamentarna

Po dwóch wcześniejszych, nieudanych próbach, Zbigniew Bogucki ostatecznie uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku. Kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu szczecińskim (nr 41), zdobywając znaczące poparcie 26 375 wyborców, co stanowiło 4,76% wszystkich oddanych głosów w okręgu. Objęcie mandatu miało miejsce 13 listopada 2023 roku.

Jako poseł, Zbigniew Bogucki aktywnie uczestniczył w pracach parlamentarnych. Zasiadał w ważnych komisjach sejmowych: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Pomimo uzyskania mandatu poselskiego, Zbigniew Bogucki kontynuował zaangażowanie w politykę samorządową. W lutym 2024 roku został ogłoszony kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina w wyborach samorządowych, przedstawiając program obejmujący m.in. niższe podatki od nieruchomości i wspieranie budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina.

Kto za Boguckiego w parlamencie?

Zgodnie z polskim Kodeksem Wyborczym, mandat posła wygasa w przypadku objęcia funkcji, której nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu parlamentarnego. Artykuł 247 § 1 pkt 6 Kodeksu Wyborczego (Dz.U.2025.365 t.j.) jasno stanowi, iż wygaśnięcie mandatu następuje w przypadku powołania w toku kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, których stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw nie można łączyć z mandatem posła. Objęcie urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej (art. 247 § 1 pkt 5a) lub, jak w przypadku Zbigniewa Boguckiego, funkcji Szefa Kancelarii Prezydenta, jest taką niepołączalną funkcją. Wygaśnięcie mandatu następuje z dniem powołania na stanowisko lub złożenia przysięgi. Następnie Marszałek Sejmu niezwłocznie stwierdza wygaśnięcie mandatu w drodze postanowienia, zgodnie z Art. 249 § 1 Kodeksu Wyborczego.

Procedura obsadzania wygasłego mandatu poselskiego jest szczegółowo uregulowana w Art. 251 Kodeksu Wyborczego. Marszałek Sejmu, po otrzymaniu informacji od Państwowej Komisji Wyborczej, zawiadamia kolejnego kandydata z tej samej listy wyborczej, który w ostatnich wyborach otrzymał największą liczbę głosów spośród kandydatów, którzy nie zdobyli mandatu, o przysługującym mu pierwszeństwie do objęcia mandatu. Kandydat ten ma siedem dni od dnia doręczenia zawiadomienia na złożenie oświadczenia o przyjęciu mandatu. Brak złożenia takiego oświadczenia w wyznaczonym terminie jest równoznaczny ze zrzeczeniem się pierwszeństwa do objęcia mandatu. Istnieje również możliwość, aby kandydat zrzekł się pierwszeństwa na rzecz kolejnego uprawnionego kandydata z tej samej listy.

W wyborach parlamentarnych 2023 roku w okręgu nr 41 (Szczecin), Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do Sejmu czterech posłów. Byli to Marek Gróbarczyk (z największą liczbą głosów na liście PiS – 44 422 głosy), Zbigniew Bogucki (26 375 głosów), Artur Szałabawka (15 446 głosów) i Dariusz Matecki (14 974 głosy).

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, następcą Zbigniewa Boguckiego zostanie kolejny kandydat z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 41, który uzyskał największą liczbę głosów spośród tych, którzy nie zdobyli mandatu w wyborach 2023 roku. Dostępne materiały badawcze jednoznacznie wskazują, którzy kandydaci PiS zdobyli mandaty w okręgu szczecińskim w 2023 roku. Jednakże, dostarczone fragmenty nie zawierają pełnej, szczegółowej listy wyników głosowania dla wszystkich pozostałych kandydatów z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 41, którzy nie uzyskali mandatu. Wspomniano, iż wieloletni posłowie PiS Leszek Dobrzyński i Michał Jach nie uzyskali wystarczającego poparcia, co sugeruje, iż mogli być kolejni na liście pod względem liczby głosów.

Źródło zdjęć:
https://www.facebook.com/ZbigniewBoguckiPL

Idź do oryginalnego materiału