Spadki napędzane przez sektor gospodarstw domowych
Największy wpływ na wynik miały spadające przychody w segmencie gospodarstw domowych – o 39%, do poziomu 6,7 mld euro. BVES wskazuje, iż winne były przede wszystkim słabe wyniki rynku pomp ciepła oraz silna konkurencja cenowa na rynku domowych magazynów energii.
„Sprzedaż pomp ciepła spadła o 46% w porównaniu do 2023 roku, co miało bezpośrednie przełożenie na rynek magazynów ciepła” – czytamy w raporcie.

Stabilny wzrost w segmencie przemysłowym i systemowym
W przeciwieństwie do rynku konsumenckiego, segment przemysłowy i komercyjny odnotował wzrost przychodów o 23%, osiągając 1,6 mld euro. Z kolei systemowa infrastruktura energetyczna, w tym duże magazyny bateryjne i pompowe, osiągnęła 3,2 mld euro (+14%).
BVES zauważa rosnące znaczenie dużych baterii dla zapewnienia elastyczności sieci. W 2024 r. ich łączna moc osiągnęła 1,8 GW, a pojemność 2,2 GWh.
Wyhamowanie rozwoju, ale optymizm na 2025
Choć 2024 rok upłynął pod znakiem spowolnienia, branża pozostaje umiarkowanie optymistyczna. 55% respondentów spodziewa się poprawy sytuacji w 2025 roku. Największe nadzieje wiązane są z segmentem systemowej infrastruktury oraz przemysłowymi systemami magazynowania energii elektrycznej.
„Główne bariery to przez cały czas brak stabilności regulacyjnej, długie procesy uzyskiwania pozwoleń oraz niski poziom zachęt dla elastyczności systemowej” – komentują eksperci BVES.
Fachowcy potrzebni od zaraz
Kolejnym wyzwaniem pozostaje niedobór wykwalifikowanych pracowników. Co trzeci ankietowany nie był w stanie zrekrutować potrzebnej liczby osób w 2024 roku, a ponad 80% firm planuje dalsze zatrudnienia w 2025 roku.
Dominacja technologii elektrochemicznych i umiędzynarodowienie branży
Wśród technologii magazynowania energii dominuje elektrochemia – na nią wskazało 86% firm. Jednocześnie coraz większe znaczenie ma kooperacja z partnerami z Chin w zakresie produktów wysokiej jakości. Mimo to, blisko połowa firm działa wyłącznie na rynku niemieckim.
Źródło: BVES – Analiza branży 2025