Burmistrz z absolutorium i z wotum zaufania

1 godzina temu
Zdjęcie: Burmistrz z absolutorium i z wotum zaufania


Radni Sandomierza w środę (24 czerwca) podczas sesji udzielili burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok.

W przypadku pierwszej uchwały 12 radnych było za, 3 przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu i byli to członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego przewodniczący Krzysztof Szatan powiedział, iż to dlatego, iż przy przebudowie sił w radzie miasta w ubiegłym roku, nie uwzględniono radnych z tego klubu, choć prowadzone były rozmowy na ten temat.

Podczas głosowania nad udzieleniem absolutorium 19 radnych było za, a jeden głos był przeciwny. Należał on do Michała Zioło z klubu PiS, który powiedział, iż głosował tak, ponieważ w kadencji obecnego burmistrza nie widać rozwoju miasta.

– Oczekiwałbym ściągnięcia inwestorów do Sandomierza, zatrzymania ludzi młodych w tym mieście, tylko muszą być do tego miejsca pracy i perspektywy – stwierdził.

24.06.2026. Sandomierz. Sesja absolutoryjna. / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik – Radio Kielce

Radna Kazimiera Bednarska z koalicji w radzie miasta w obu przypadkach głosowała za, ale podczas dyskusji zwróciła uwagę m.in. na kwestię związaną z zadłużeniem mieszkańców będących lokatorami mieszkań komunalnych i socjalnych, którą – jej zdaniem – należy pilnie rozwiązać. W zasobach mieszkaniowych gminy jest ponad 800 lokali, a długi mieszkańców z tytułu czynszu i pozostałych opłat np. śmieciowych sięgają w sumie ok. 4 mln złotych. Te zaległości miasto powinno wyegzekwować.

– Za taką kwotę można byłoby zrealizować niejedną inwestycję w mieście np. budować drogi, ja wiem, iż takie mieszkania to forma pomocy dla mieszkańców, ale za swoje rachunki trzeba płacić i należy się tym zająć – dodała.

Burmistrz Paweł Niedźwiedź powiedział, iż w ubiegłym roku dużo udało się zrobić. Dokończono np. budowę nowoczesnej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1, rozpoczęto realizację kilku ważnych inwestycji m.in. termomodernizację wspomnianej szkoły jak i przedszkola nr 3 oraz Portu Kultury. Remontu doczekał się budynek stadionu z licznymi niedoróbkami, rozpoczęto budowę pierwszego w mieście boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią, zrealizowano remonty wielu dróg.

Po otrzymaniu wotum zaufania i absolutorium burmistrz podziękował swoim współpracownikom oraz radnym za trud, jaki podejmują pracując na rzecz miasta i jego rozwoju, niezależnie od przynależności partyjnej czy innej.

24.06.2026. Sandomierz. Sesja absolutoryjna. / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik – Radio Kielce

Idź do oryginalnego materiału