Burmistrz Toronto Olivia Chow odrzuciła propozycję premiera Ontario, Douga Forda, aby wykorzystać ustawę znaną pod nazwą „Klauzula mimo wszystko” z Karty praw i swobód do unieważnienia wyroku Sądu Najwyższego Ontario z 2023 roku, który uznał, iż siłowe likwidowanie obozowisk bezdomnych narusza prawa mieszkańców. Wielu burmistrzów, m.in. z Brampton, Barrie, Oakville, Oshawa i Windsor, apelowało do niego o interwencję i pomoc w likwidacji obozowisk. Chow nie dołączyła do tego grona.
Chow, w towarzystwie kapłanów różnych religii obecnych na terenie Toronto, zaapelowała do mieszkańców miasta o akceptację nowych schronisk dla bezdomnych, podkreślając, iż użycie siły nie jest odpowiednim sposobem na rozwiązanie problemu bezdomności. Powiedziała, iż brak miejsc w schroniskach prowadzi do wzrostu liczby obozowisk, a przymusowe usuwanie ludzi z tych miejsc skutkuje ich przemieszczaniem się w inne rejony miasta, takie jak wąwozy, parki czy system metra TTC.
Burmistrz Olivia Chow
Apel Chow pojawił się w czasie, gdy pracownicy miasta wybierają lokalizacje dla nowych schronisk. Jedną z nich, o której pisał niedawno CityNews, jest Scarborough, wzdłuż Gerrard Street East.
Radny Parthi Kandavel, który pierwotnie głosował za wnioskiem, twierdzi, iż w tej chwili jest przeciwny tej lokalizacji, a okoliczni mieszkańcy już zaczęli się organizować i próbować nie dopuścić do otwarcia proponowanego schroniska z 80 łóżkami dla bezdomnych.
Toronto, po krytycznym raporcie rzecznika praw obywatelskich na temat działań z 2021 roku, przyjęło w tym roku podejście oparte na prawach człowieka, chcąc wspierać osoby bez dachu nad głową poprzez zapewnienie schronienia, żywności, usług i – w miarę możliwości – mieszkań.
Na podst. CityNews