Burmistrz blokuje inwestycje?

6 miesięcy temu
Zdjęcie: Burmistrz blokuje inwestycje?


Nie da się ukryć, iż aglomeracja kalisko-ostrowska ma duży potencjał, a leżące pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim i Kaliszem Nowe Skalmierzyce mogą na tym dużo zyskiwać. Problem jednak w tym, iż tamtejszy burmistrz Jerzy Łukasz Walczak nie przychyla się do inwestycji mieszkaniowych na terenie gminy.

Na lokalnym portalu InfoSkalmierzyce pojawił się materiał wideo, w którym przedstawiona jest historia zablokowanej budowy bloku. Czarnym bohaterem reportażu jest wspomniany burmistrz.

Po tym nagraniu burmistrz Nowych Skalmierzyc opublikował oświadczenie, w którym próbował wybielić swoją osobę. Sprawdziliśmy czy nie rozmija się z prawdą.

Fragmenty oświadczenia:

„Burmistrz dba o optymalne zagospodarowanie terenów Gminy. W czasie jego kadencji uchwalono lub podjęto prace zmierzające do wprowadzenia łącznie 16 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;”

W rzeczywistości plany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w gminie Nowe Skalmierzyce może i są na etapie ustalania, ale na ten moment nie widać efektów tych działań. Takie plany można uchwalić w o wiele krótszym czasie, zwykle jest to 12 miesięcy a maksymalnie 24 miesiące. Natomiast w gminie Nowe Skalmierzyce procesy te realizowane są już choćby 44 miesiące i końca nie widać. Wręcz tak długotrwałe opracowywanie utrudnia wiele spraw i opóźnia inwestycje, które już dawno mogłyby być rozpoczęte.

Na przykładzie dewelopera:

• Wniosek o warunki zabudowy został złożony do gminy 26.02.2020 roku,

• Po czym dopiero 07.08.2020 roku inwestor otrzymał informacje, iż postępowanie wstrzymane jest na 9 miesięcy ze względu właśnie na przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który w konsekwencji nie powstał w tym okresie,

• Gmina po upływie 9 miesięcy podjęła postępowanie, ale okres ten ponownie się przedłużał, przez co deweloper był zmuszony interweniować i złożyć skargę na bezczynność gminy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego,

• Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) wezwało Burmistrza Gminy do wydania decyzji o warunkach zabudowy w ciągu 30 dni, uznali również skargę inwestora za zasadną,

• W tym czasie Gmina wydała jednak odmowną decyzje o warunkach zabudowy, uzasadniając to tym, iż projektowany budynek odbiega od budynków podjętych analizą terenu i nie spełnia warunków technicznych. Jednak trzeba zauważyć, iż istniejący już budynek wielorodzinny wybudowany na sąsiedniej działce nie został wzięty pod uwagę przez gminę przy analizie terenu, ze względu na fakt iż zdaniem gminy decyzja o warunkach zabudowy na podstawie, której był wybudowany budynek została podważona przez SKO dnia 08.04.2019 roku i budynek został wybudowany z naruszeniem prawa. Co należy zaznaczyć, warunki zabudowy dla tego właśnie budynku wydała ta sama gmina, która uważa, iż budynek został wybudowany z naruszeniem prawa. Budynek natomiast został wybudowany w pełni legalnie co potwierdza wyrok NSA z dnia 24.10.2023 roku.

Wydane pozwolenie na użytkowanie tegoż budynku nie zostało w żaden sposób podważone czy wycofane. Nie wzięcie pod uwagę tego budynku przy analizie terenu całkowicie zakłamuje ją, ponieważ nijak ona się ma do stanu faktycznego.

• W tym samym miesiącu deweloper odwołał się od decyzji odmownej do SKO,

• SKO w odpowiedzi wyraziło swoje wątpliwości co do poprawności wydania odmownej decyzji poprzez gminę i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

• Tym razem gmina potrzebowała prawie 9 miesięcy na ponowne rozpatrzenie sprawy (gdzie powinno to zając maksymalnie 90 dni)i ponownie zostały wydane odmowne warunki zabudowy. Mimo wskazań SKO gmina przez cały czas nie uznała w analizie już istniejącego budynku wielorodzinnego, co za tym idzie analiza nie wyszła korzystna.

Jak widać samo przystąpienie do uchwalenia planu przedłużyło okres oczekiwania na decyzje gminy, a nie dało pozytywnych skutków. Budynek ten mógłby już być oddany do użytku i zagospodarowany przez nowych mieszkańców.

Rozpisanie chronologiczne w skrócie:

26.02.2020 – wniosek o warunki zabudowy
07.08.2020 – zawieszenie na 9 m-cy (do 25.11.2020 r.)
03.12.2020 – podjęcie przez gminę postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy
16.02.2021 – odwołanie inwestora do SKO w sprawie bezczynności gminy
05.03.2021 – SKO wzywa Burmistrza Gminy do ustalenia warunków zabudowy w ciągu 30 dni
07.04.2021 – decyzja odmowna wydania warunków zabudowy
04.2021 – odwołanie inwestora od decyzji odmownej
28.04.2021 – gmina przekazuje odwołanie do SKO
25.06.2021 – SKO uchyla decyzje i przekazuje do ponownego rozpatrzenia
15.03.2022 – ponowna decyzja odmowna wydania WZ

Kolejny fragment oświadczenia burmistrza:

Burmistrz nie blokuje możliwości dokończenia budowy bloku przy ul. Dąbkowej w Skalmierzycach. Burmistrz jako organ działa w granicach i na podstawie przepisów prawa, i nie podejmuje tego typu działań. Co więcej, aktualnie toczy się procedura planistyczna, w ramach której projekt planu miejscowego będzie przewidywał dla terenu ww. inwestycji zabudowę mieszkaniową. Chodzi o procedurę zainicjowaną przez Radę Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce uchwała nr XXIX.248.2020 z dnia 22 lipca 2020 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Skalmierzyce w obrębie ulic Ostrowskiej Dąbkowej oraz Stanisława Bąka. Wykonawcą uchwały jest Burmistrz;

Procedura planistyczna dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Skalmierzyce, w obrębie ulic: Ostrowskiej, Dąbkowej oraz Stanisława Bąka toczy się od 22 lipca 2020 roku – czyli już prawie 4 lata – i nie widać perspektyw na jej szybkie zakończenie. Projekt planu został opracowany na początku 2023 roku, natomiast od tego momentu nie dokonano żadnych działań proceduralnych mających na celu uchwalenie planu i jego wejście w życie. Jednocześnie w projekcie planu teren, na którym zlokalizowany jest realizowany budynek przewidziano dla zabudowy mieszkaniowej, ale wyłącznie jednorodzinnej.

W takim stanie rzeczy postępowanie burmistrza można jednoznacznie określić jako celowe blokowanie możliwości dokończenia budowy budynku przy ulicy Dąbkowej. Ponadto burmistrz nagminnie jest bezczynny i wszelkie dokumenty dotyczące inwestycji wydawane są z długim okresem czasu i z przekroczonymi terminami urzędowymi.

Następny fragment oświadczenia burmistrza:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie dotyczy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce nie zainicjował żadnego z postępowań, na skutek których doszło do wydania tego wyroku. Postępowania te były wszczynane odpowiednio z inicjatywy właścicieli nieruchomości sąsiednich w stosunku do terenu inwestycji lub inwestora;

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24.10.2023 roku w szczegółach uzasadnia legalność wydania warunków zabudowy i pozwolenia na budowę, ponadto wykazuje, iż budynki nie oddziałują na tereny sąsiednie, czyli są w pełni legalne i zgodne z prawem budowlanym.

Gmina nie poniosła szkody na kwotę minimum 6 mln zł z tytułu odszkodowania na rzecz inwestora ww. inwestycji. Według posiadanych przez Gminie informacji inwestor wytoczył powództwo przeciwko Gminie, jednakże Gminie nie jest choćby znana treść pozwu.

Z naszych ustaleń wynika, iż gmina zna treść pozwu ze względu na fakt zgłoszenia się w sprawie, pełnomocnika gminy, a co za tym idzie zapoznanie się z pozwem.

POLECANE NEWSY
Młody mężczyzna przejechany przez pociąg
Można palić oponami?
Zbiórka wielkogabarytów 2024 – II rejon
Zagraj w gry planszowe. Za darmo
Zmiana kursowania linii P
Wygrał sporą kasę na 1. dzień wiosny
Idź do oryginalnego materiału