W czwartek miała miejsce ostatnia w tym roku Sesja Rady Miejskiej w Końskich. Najważniejszym elementem obrad było głosowanie nad przyjęciem Budżetu Gminy na 2025 rok. Radni przyjęli go jednogłośnie, co jest dosyć rzadkim zjawiskiem i dobrze zwiastuje na realizację budżetu w najbliższych 12 miesiącach. Zapis transmisji obrad znajdziecie w portalu E-Sesja (TUTAJ).
W posiedzeniu wzięło udział 21 radnych. Po otwarciu przez przewodniczącego Rady Piotra Słokę, harcerze z Hufca ZHP Końskie przekazali samorządowcom Betlejemskie Światełko Pokoju, co było podtrzymaniem świątecznej tradycji. Następnie burmistrz Krzysztof Obratański zdał sprawozdanie ze swojej pracy między sesjami. Pytania do włodarza kierowali Ernest Kruk i Barbara Galant.
Później, wyjątkowo w środku porządku obrad, radni pochylili się nad sprawami różnymi oraz wnioskami. W tej części głos zabierali: Katarzyna Serek, Piotr Słoka, burmistrz Obratański, Andrzej Szczepanik, Ernest Kruk, Lidia Wiśniewska, Helena Rozmus, Zbigniew Kucharski, naczelnik Wydziału Dróg Gminnych Karol Urban, Łukasz Kubka, Paweł Pisiałek oraz wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.
Przewodniczący Rady Piotr Słoka przedstawił trzy wnioski. Pierwszy z nich wywołał największe napięcie, a adresowany był do Rady Powiatu o zamianę dróg między samorządami, a chodzi o odcinki łączące Sielpię z Piekłem i Niebem oraz Sielpię z Dziebałtowem. W tym temacie między wnioskującym, a radnym Ernestem Krukiem wywiązała się burzliwa dyskusja.
Ponadto radna Helena Rozmus zaproponowała, aby osoby niepełnosprawne zostały zwolnione z podwyżek dotyczących opłat za wywóz śmieci w gminie Końskie.
Zapis transmisji obrad znajdziecie w portalu E-Sesja (TUTAJ).
Po przerwie radni głosowali nad projektem uchwały dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2038. Przyjęto ją jednogłośnie.
Następna uchwała dotyczyła uchwalenia Budżetu Miasta i Gminy Końskie na 2025 rok i była najważniejszym punktem spotkania. We wstępnie, wiceprzewodnicząca Rady Regina Maciejczyk poinformowała, iż Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię dotyczącą projektu budżetu. W tym przypadku radni ponownie zagłosowali jednogłośnie za przyjęciem uchwały.
Deficyt gminy w tym roku wyniósł nieco ponad 207 tysięcy złotych. Dochody to około 230 milionów złotych, a to oznacza, iż samorząd wydał blisko 229 milionów 800 tysięcy złotych.
Wśród uchwał, na które radni głosowali znalazły się dwie dotyczące dróg na terenie gminy. Zmiana statusu ulic Turystycznej i Sosnowej w Sielpi z gminnych na wewnętrzne sprawi, iż odcinki te nie będą ponadto podlegać ustawie o drogach publicznych. Droga w Gracuchu będzie natomiast upubliczniana, władze chcą połączyć w ten sposób dwie drogi gminne. Wpłynie to pozytywnie na organizację komunikacji publicznej, dzięki temu autobusy między Nałęczowem i Gracuchem będą mogły poruszać się prostszą trasą.
Na zakończenie sesji przewodniczący Piotr Słoka złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne i podziękował za tegoroczną współpracę.
Zdjęcia: