Budowa Auraparku w Wadowicach zagrożona. Miasto odmówiło wydania decyzji środowiskowej

2 tygodni temu

Właściciel sieci Media Expert - Grupa Terg S.A. ma poważny problem w Wadowicach. Zapowiedziana jesienią zeszłego roku budowa parku handlowego Aurapark na terenach dawnych zakładów Bumaru napotkała na poważną przeszkodę. Gmina Wadowice odmówiła wydania decyzji środowiskowej dla wielkiej inwestycji.

Sprawa budowy galerii lub parku handlowego na ponad trzech hektarach gruntów przy ulicy Piłsudskiego, gdzie kiedyś znajdowały się zakłady zbrojeniowe Bumar, procedowana jest już od ponad 10 lat i nie może doczekać się szczęśliwego finału dla inwestorów.

Tym razem park handlowy również nie powstanie. adekwatnie powód jest ten sam, co od lat. W zeszłym roku przejęcie terenu i budowę parku handlowego ze swojego portfolio Aurapark zapowiadała Grupa Terg S.A., właściciel sieci sklepów Media Expert.

Wielka inwestycja miała ruszyć w tym roku, ale właśnie miasto wydało odmowną decyzję środowiskowa dla inwestorów.

Spółka Wadowia złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn."Zabudowa magazynowo-usługowa (usługi komercyjne) z towarzyszącą infrastrukturą. Po analizie złożonego wniosku została wydana decyzja odmowna, iż względu na niezgodność planowanej inwestycji z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Na wskazanych terenach pod inwestycję miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza usługi produkcyjne 1P w tym składy, magazyny - przekazała nam wiceburmistrz Wadowic Marta Budzyńska.

Co prawda, spółka odwołała się od odmowy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale biorąc pod uwagę procedury rozpatrywania takich odwołań, a ponadto późniejsze ewentualne spory sądowe z gminą, można zakładać, iż w najbliższych kilku latach budowa dużego kompleksu handlowego na tym terenie będzie niemożliwa.

Problemem inwestorów od zawsze jest brak zmiany miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu. Obszar ten przeznaczony jest pod zabudowę przemysłową, a parki handlowe przemysłem nie są.

Choć inwestor próbował fortelem wybrnąć z tej sytuacji, składając wniosek o decyzję środowiskową na magazyny, to urzędnicy nie przymknęli oka . Uznali, iż prawdziwą intencją inwestora jest budowa sklepów, a tym samym handel i usługi.

Rozwiązaniem problemu w przyszłości może być zmiana miejscowego planu zagospodarowania w tym miejscu na tereny handlowe. Musiałaby się tym zająć nowa Rada Miejska, o ile inwestor będzie o to w ogóle występował.

Kompleks handlowy Aurapark - wedle zapowiedzi - miał składać się z 13 tysięcy mkw. Uwzględniona została nie tylko szeroka oferta handlowa znanych marek, ale również liczne salony usługowe, restauracje i kawiarnie. Zatrudnienie w parku ma znaleźć około 200 osób. Projekt Auraparku Wadowice miało przygotować Biuro Usług Projektowych Andrzej Spisak z Wadowic. Za jego komercjalizację odpowiada Koss Invest.

Lokalizacja, która od lat nie wykorzystywała swojego potencjału, dostanie szansę na drugie życie i stanowić będzie istotny impuls dla dalszego rozwoju gospodarczego Wadowic - podkreślali przedstawiciele firmy Terg jesienią tego roku, gdy przystępowali do przejmowania terenu.

Terg S.A to rodzinna firma należąca do rodziny Grzebitów, właścicieli polskich marek z branży RTV/AGD, m.in. Media Expert, Electro i Avans. Rodzina Grzebitów biznes zaczynała w 2002 roku od pojedynczego sklepu w wielkopolskim Złotowie. W 2012 r. nastąpiła zmiana pokoleniowa. Stery w firmie przejęli synowie założycielki, a prezesem Terg został Marek Grzebita.

Media Expert ma w tej chwili ponad 550 sklepów w całej Polsce i jest największą siecią RTV/AGD. Marka utrzymuje tempo rozwoju i otwiera od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych lokalizacji rocznie. Wśród nich przybywa należących do Terg obiektów wolnostojących oraz parków handlowych Aurapark o dużym potencjale sprzedaży.

W ramach budowy Auraparków Grupa Terg zamierzała do końca 2025 r. oddać łącznie 72 tys. m kw. powierzchni handlowej.

Część inwestycji jest na końcowym etapie budowy, inne w trakcie komercjalizacji i dopinania umów z najemcami — podała w komunikacie z kwietnia GRupa Terg.

Idź do oryginalnego materiału