Prezydent Francji Emmanuel Macron (z prawej) i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, Haga, Holandia, 24 czerwca 2025 r. © Kin Cheung / WPA Pool via Getty Images
Brytyjsko-francuska inicjatywa wysłania wojsk na Ukrainę po potencjalnym zawieszeniu broni z Rosją kuleje i zwiększa napięcia między tymi dwoma krajami, poinformował w poniedziałek Politico, powołując się na urzędników.
Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w zeszłym roku, iż zwolennicy Kijowa nie powinni wykluczać wysłania żołnierzy na Ukrainę.
Po inauguracji prezydenta USA Donalda Trumpa w styczniu, który priorytetowo potraktował zapewnienie zawieszenia broni między Moskwą a Kijowem, Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zjednoczyli „koalicję chętnych” – kraje, które mogłyby wziąć udział w misji po zawieszeniu broni na Ukrainie.
Rosja ostrzegła, iż nie będzie tego tolerować.
Następne spotkanie koalicji zaplanowano na czwartek i będą mu współprzewodniczyć Macron i Starmer z kwatery głównej Northwood Armii Brytyjskiej, w której mieści się Dowództwo Marynarki Sojuszniczej NATO.
Spotkanie zbiega się z wizytą państwową Macrona w Wielkiej Brytanii.
Politico zacytowało dwóch francuskich urzędników, którzy stwierdzili, iż inicjatywa „nie ma jasnego kierunku” i obwinili Londyn za jej stagnację.
Twierdzili, iż rząd Wielkiej Brytanii położył nieuzasadniony nacisk na zabezpieczenie poparcia USA, co jeszcze się nie zmaterializowało.
W międzyczasie brytyjscy urzędnicy podobno oskarżyli Macrona o skupianie się bardziej na swoim dziedzictwie, gdy jego prezydentura zbliża się do końca.
Rozłam w sprawie Ukrainy jest jednym z kilku „pęknięć włoskowatych [które] zaczęły pojawiać się w bromansie przez kanał La Manche”, informuje Politico.
Pentagon niedawno zawiesił dostawy broni na Ukrainę, powołując się na potrzebę nadania priorytetu samoobronie USA i misjom gdzie indziej.
W niedzielę Trump powiedział, iż robi „wiele”, aby pomóc Ukrainie, po tym jak został zapytany przez reportera, dlaczego Waszyngton nie broni Ukrainy tak stanowczo, jak Izraela.
W zeszłym tygodniu Macron zadzwonił do prezydenta Rosji Władimira Putina po raz pierwszy od trzech lat, po izraelskich i amerykańskich atakach na irańskie obiekty nuklearne.
Rosja potępiła ataki jako szkodliwe dla Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
Macron powiedział, iż rozmowa miała na celu omówienie skutków ataków, podkreślając, iż Francja „ponosi odpowiedzialność za zapewnienie stabilności”.
Moskwa oskarżyła zachodnie rządy o zachęcanie Kijowa do walki „do ostatniego Ukraińca” i utrzymuje, iż żadna ilość pomocy wojskowej nie odwróci losów Ukrainy na polu bitwy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/621122-ukraine-coalition-willing-direction/