Brakuje pracowników – cierpi branża turystyczna

2 tygodni temu

Wiceminister turystyki Kostas Koumis przyznał, iż cypryjski sektor turystyczny potrzebuje zagranicznych pracowników

Po wizycie w Protaras i w Agia Napie, minister powiedział, iż wzrost liczby przyjazdów turystów jeszcze bardziej zaostrzył problem niedoborów siły roboczej. Pomimo tego, iż sezon jeszcze się nie zaczął wyniki w zakresie turystyki wskazują na tendencję wzrostową

„Wyniki kwartalne pokazują wzrost o ponad 5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim” – stwierdził, zauważając jednocześnie, iż Protaras również odnotowałp wzrost liczby odwiedzających.
„Zmodernizowaliśmy plaże, a oferowane usługi zostały zrewitalizowane, co wiceminister turystyki z zadowoleniem przyjmuje” – dodał.

Zapytany o obecność pracowników z państw trzecich w przedsiębiorstwach turystycznych Koumis wyjaśnił, iż „z pewnością byłoby lepiej, gdyby nasi rodacy byli na każdym stanowisku w turystyce”.

„Jednakże” – kontynuował – „nie możemy obejść się bez zagranicznej siły roboczej, co potwierdzają liczby”.

„Wszystkie te wzrosty przyjazdów wymagają dodatkowych rąk do pracy w branży – jesteśmy krajem o ograniczonej liczbie ludności, dlatego konieczne jest wzbogacenie sektora turystycznego o zagraniczną siłę roboczą” – powiedział Koumis.

Ważne – kontynuował wiceminister – „żeby ci ludzie zostali odpowiednio przeszkoleni przed wejściem do branży lub w trakcie pracy, aby jakość gościnności nie spadła”.

Wyjaśnił, iż rząd próbuje teraz rozwiązać ten problem, kontaktując się bezpośrednio z sektorem edukacyjnym. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów. Jednym z nich jest pomoc w szkoleniu nowych pracowników w branży, a drugim tworzenie specjalistycznych kursów dla studentów. W tym kontekście nawiązał do konkursu studenckiego „Pauzaniasz Podróżnik 2024”.

Według ministra „bardzo ważne jest, aby nowe pokolenie naszego kraju rozumiało, które sektory wnoszą wkład w gospodarkę, jakie są wrażliwości charakteryzujące te sektory, oraz otrzymywało adekwatne komunikaty”.

Odpowiadając na inne pytanie, Koumis stwierdził, iż „Ministerstwo Turystyki pracuje nad tym, aby kolejny rok turystyczny był udany”, zauważając, iż „kładziemy szczególny nacisk na unowocześnienie oferowanego produktu turystycznego”.

Słowa ministra potwierdzają cypryjscy przedsiębiorcy – na Cyprze brakuje rąk do pracy. I nie mówimy tylko o wykwalifikowanych pracownikach ale także o osobach do przyuczenia.

Idź do oryginalnego materiału