Brak dostępu do czystej wody dotyka ponad 2 mld ludzi – ONZ bije na alarm

9 godzin temu

Ponad 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dziś dostępu do czystej wody pitnej – alarmuje ONZ. Brak dostępu do wody to jeden z największych globalnych problemów, który wpływa na zdrowie, edukację oraz warunki życia milionów ludzi, szczególnie w krajach rozwijających się – informuje agencja Newseria Biznes.

Zmiany klimatyczne zaostrzają kryzys wodny

Jak podkreśla Polska Akcja Humanitarna (PAH), sytuacja pogarsza się w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Coraz częstsze susze i malejące zasoby wodne dotykają zarówno Afrykę, jak i kraje europejskie.

– w tej chwili około 20 proc. ludzkości – czyli ponad 2 miliardy osób – nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Skutki zmian klimatycznych sprawiają, iż problem ten będzie się nasilał – ostrzega w rozmowie a agencją Newseria Maciej Bagiński, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dalsza część tekstu jest pod wywiadem z Marią Andrzejewską, UNEP GRID Warszawa

Afryka Wschodnia walczy o wodę

W krajach takich jak Somalia, Kenia, Sudan Południowy czy Madagaskar, mieszkańcy każdego dnia poświęcają wiele godzin na poszukiwanie wody. Często odbywa się to kosztem pracy, edukacji i opieki zdrowotnej. Choroby zakaźne, takie jak cholera czy dur brzuszny, są tam codziennością.

Woda pitna a zdrowie dzieci

Według danych ONZ, ponad 1 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera codziennie z powodu chorób związanych z brakiem czystej wody i podstawowej higieny. Problem dotyka także edukacji – dzieci zamiast chodzić do szkoły, muszą transportować wodę.

Dalsza część tekstu jest pod wywiadem z Renatą Bem, UNICEF Polska

Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ – czy możliwe do osiągnięcia?

ONZ dąży do tego, aby do 2030 roku każdy człowiek miał dostęp do bezpiecznej wody pitnej oraz godnych warunków sanitarnych i higienicznych. Szacunki jednak wskazują, iż bez przyspieszenia działań, ten cel może nie zostać zrealizowany. Potrzebne jest m.in.:

  • 6-krotne przyspieszenie postępu w zakresie dostępu do wody,
  • 5-krotne w zakresie warunków sanitarnych,
  • 3-krotne w zakresie higieny.

PAH buduje studnie i systemy wodociągowe w Afryce

Od ponad 30 lat Polska Akcja Humanitarna realizuje projekty w najbiedniejszych regionach świata. W Afryce Wschodniej organizacja buduje studnie, tamy, wodociągi i toalety, poprawiając dostęp do wody i warunków sanitarnych.

– Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi zyskuje dostęp do czystej wody. Wzrost higieny zmniejsza zachorowalność, dzieci wracają do szkół, a całe społeczności zyskują szansę na lepsze życie – mówi Maciej Bagiński.

Ile kosztuje pomoc?

Koszt zapewnienia dostępu do wody dla jednej osoby w Somalii to około 30 zł, a podstawowy pakiet higieniczny w Sudanie Południowym – około 60 zł. Działania PAH są możliwe dzięki wsparciu darczyńców – osób prywatnych, firm i instytucji.

Fot. Pexels

Woda – nie tylko niedobór, ale i nadmiar

Eksperci podkreślają, iż problemy z wodą to nie tylko jej brak. Powodzie, jak ta z 2024 roku na Dolnym Śląsku, pokazują, iż woda to także żywioł, który potrafi niszczyć. Globalne działania muszą więc obejmować zarówno walkę z suszą, jak i przeciwdziałanie skutkom nadmiaru wody.

Źródło i cała informacja: Newseria Biznes

Idź do oryginalnego materiału