Bodnar wskazuje nieprawidłowości w wyborach prezydenckich

4 godzin temu

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar skierował w czwartek list do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, wskazując na nieprawidłowości w procedurze stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich. W dokumencie wymienił 12 punktów budzących wątpliwości prawne dotyczące procesu prowadzonego przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Mimo to marszałek Sejmu utrzymuje datę zaprzysiężenia prezydenta elekta Karola Nawrockiego na 6 sierpnia. Prokuratura prowadzi w tej chwili 17 śledztw w sprawie naruszeń procedury wyborczej.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował marszałka Sejmu o "nieprawidłowościach i wątpliwościach prawnych" w procedurze rozpoznania protestów wyborczych. W opublikowanym liście wymienił 12 punktów dotyczących procesu uznawania ważności wyborów prezydenckich przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, iż marszałek Sejmu, kierując się "zapewne zasadą domniemania ważności wyborów", ogłosił zwołanie Zgromadzenia Narodowego w celu zaprzysiężenia prezydenta elekta. Mimo to - jak ocenił minister - "ze względu na wagę wyborów prezydenckich Pan Marszałek powinien być świadomy wszystkich nieprawidłowości związanych z procedurą orzekania o ważności wyborów".

Marszałek odpowie w przyszłym tygodniu

Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu poinformowało, iż marszałek odniesie się do treści listu przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 22-25 lipca.

W odpowiedzi na pytanie o ewentualny wpływ listu na przesunięcie daty zaprzysiężenia, BOM przypomniało, iż marszałek zwołał posiedzenie Zgromadzenia Narodowego na 6 sierpnia 2025 roku. Data ta pozostaje bez zmian.

Wątpliwości co do statusu Izby

Bodnar wskazał w liście, iż Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w świetle Konstytucji RP i prawa Unii Europejskiej "nie może być uznana za sąd". Zauważył ponadto, iż Izba podjęła uchwałę w sytuacji, gdy nie zostały rozpoznane wszystkie protesty wyborcze.

Wątpliwości co do rzetelności procedury rozpoznania protestów wyborczych budzi według ministra łączenie protestów do wspólnego rozeznania zamiast rozpatrywania każdego z osobna. Niektóre protesty wyborcze zostały oddalone bez należytego rozpoznania, a w jednej ze spraw nie doszło w ogóle do rozpoznania protestu.

Prokuratura prowadzi 17 śledztw

Minister poinformował również o toczących się postępowaniach dotyczących naruszeń procedury wyborczej w wyborach prezydenckich. Aktualnie prowadzonych jest 17 śledztw, w ramach których prokuratorzy przeprowadzają czynności procesowe w 249 obwodowych komisjach wyborczych.

Prokuratorzy referenci przeprowadzają oględziny kart do głosowania i protokołów głosowania. Bodnar wspomniał także o nieprawidłowościach natury formalnej wykrytych w trakcie postępowań.

1 lipca Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych podjął uchwałę stwierdzającą ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta. Decyzja ta umożliwiła marszałkowi Sejmu zwołanie Zgromadzenia Narodowego w celu zaprzysiężenia prezydenta elekta.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału