
Henryka Bochniarz
Ekonomistka i bizneswoman. Według rozmaitych rankingów to jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. W 1991 r. była ministrem przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Od 1999 do 2019 roku pełniła funkcję prezydenta organizacji pracodawców Konfederacja Lewiatan. Jest współzałożycielką Kongresu Kobiet. Zasiadała w radach nadzorczych wielu spółek. Kandydowała na urząd prezydenta RP w wyborach w 2005 roku. W latach 2006-2014 była wiceprezeską zarządu Boeing International na Europę Środkową i Wschodnią. Od lat zabiega o większy udział kobiet w kierownictwie polskich firm.
Z Henryką Bochniarz, przewodniczącą Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Powinny też powstawać rady pracownicze. Biznes często myśli schematami – iż związki zawodowe wiadomo, jak działają, i będą z nimi tylko problemy… Może i będą. Tyle iż dialog powoduje, iż firma może być lepiej zarządzana. Cała zachodnia cywilizacja dlatego się dobrze trzyma, iż potrafi sama siebie poddawać nieustannej krytyce. I podobnie jest z firmami. Te zbudowane jak feudalny folwark mogą mieć świetne wyniki krótko, a potem padają.
Henryka Bochniarz, „Etatów nie będzie”
Rady pracowników są elementem społeczeństwa obywatelskiego i wydaje mi się, iż są one elementem bardzo znaczącym.
senator Zbigniew Romaszewski
Rady pracowników to wyjątkowe narzędzie, które uwrażliwia na myślenie pracowników w kategoriach dobra wspólnego. dla wszystkich z nas, nasze firmy i zakłady pracy są miejscami ważnymi, w których chcielibyśmy mieć jak najlepsze relacje pracownicze oraz poczucie współuczestnictwa w decyzjach bezpośrednio nas dotyczących.
senator Krzysztof Kwiatkowski, „Rady pracowników nie szkodzą związkom zawodowym”
- Dlaczego potrzebne są nam rady pracowników?
- Jak Pani skomentuje słowa senatorów Romaszewskiego i Kwiatkowskiego?
- Jednym z filarów demokracji w krajach UE jest dialog społeczny. Co to powinno oznaczać w praktyce?
- Jakie są zasady skutecznego dialogu społecznego?
- Instytut Spraw Obywatelskich od 2008 roku postuluje wzmocnienie rad pracowników. Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzani z nimi konsultacji. Jak przekonywać do wzmocnienia rad pracowników partie polityczne, pracodawców i związki zawodowe?
- Czy bezrobocie technologiczne
- Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Pani nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0