
Magdalena Łacna nie otrzymała od Rady Miasta w Bochni ani wotum zaufania ani też Absolutorium. Kilka minut później do naszej redakcji dotarło oświadczenie burmistrz. Pisze w nim miedzy innymi: „Nadal będę konsekwentnie realizować rozpoczęte inwestycje, przygotowywać kolejne projekty rozwojowe i podejmować działania służące poprawie jakości życia w naszym mieście”.
Pełna treść oświadczenia:
Poniżej prezentujemy oświadczenie Burmistrz Magdaleny Łacnej po głosowaniu nad wotum zaufania o absolutorium podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta Bochnia.
Szanowni Mieszkańcy Bochni,
Rada Miasta Bochnia podjęła dziś decyzję o nieudzieleniu mi wotum zaufania oraz absolutorium za 2025 rok.
Przyjmuję ten wynik z szacunkiem dla demokratycznych procedur i prawa radnych do podejmowania samodzielnych decyzji. Jednocześnie nie mogę zgodzić się z oceną, która legła u podstaw dzisiejszych głosowań.
Miniony rok był czasem intensywnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz naszego miasta. Bochnia realizowała kolejne inwestycje, skutecznie pozyskiwała środki zewnętrzne, rozwijała infrastrukturę, wspierała edukację, kulturę, sport oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Realizowaliśmy strategiczne projekty społeczne i komunalne, a sytuacja finansowa miasta zdecydowanie się poprawiła. Wszystkie te działania zostały szczegółowo przedstawione w Raporcie o stanie Gminy Miasta Bochnia za 2025 rok oraz w sprawozdaniu z wykonania budżetu.
Dlatego z dużym rozczarowaniem przyjmuję fakt, iż ocena pracy samorządu została dziś podporządkowana politycznym emocjom i bieżącym sporom, zamiast opierać się na danych, faktach i rzeczywistych efektach działań podejmowanych dla mieszkańców. Trudno oprzeć się wrażeniu, iż dzisiejsze decyzje miały charakter polityczny i były oderwane od merytorycznej oceny funkcjonowania miasta.
Warto przypomnieć, iż zarówno absolutorium, jak i wotum zaufania zostały wprowadzone jako instrumenty służące ocenie wykonania budżetu oraz realizacji polityk i zadań samorządu. Powinny być one oparte na analizie dokumentów, wyników finansowych oraz efektów pracy samorządu. Tymczasem przedstawione argumenty w niewielkim stopniu odnosiły się do tych kwestii, a znacznie częściej dotyczyły różnic politycznych i osobistych ocen.
Chcę jednak bardzo wyraźnie podkreślić: dzisiejsze głosowania nie zmieniają mojego podejścia do pełnienia funkcji Burmistrza Miasta Bochnia. Mój mandat pochodzi od mieszkańców i to wobec mieszkańców czuję się odpowiedzialna każdego dnia. przez cały czas będę konsekwentnie realizować rozpoczęte inwestycje, przygotowywać kolejne projekty rozwojowe i podejmować działania służące poprawie jakości życia w naszym mieście.
Nie zamierzam odpowiadać polityką na politykę. Bochnia potrzebuje współpracy, odpowiedzialności i koncentracji na sprawach mieszkańców, a nie nieustannego konfliktu. Mieszkańcy oczekują skutecznych działań, a nie politycznych demonstracji.
Dziękuję wszystkim osobom, które każdego dnia współtworzą rozwój naszego miasta – pracownikom Urzędu Miasta, jednostek organizacyjnych, spółek komunalnych, organizacjom społecznym, przedsiębiorcom oraz mieszkańcom zaangażowanym w życie Bochni. Dziękuję również radnym, którzy ocenili pracę samorządu przez pryzmat faktów, a nie politycznych podziałów.
Zapewniam Państwa, iż przez cały czas będę z pełnym zaangażowaniem pracować na rzecz Bochni. Przed nami wiele ważnych wyzwań i inwestycji. Jestem przekonana, iż mimo dzisiejszych decyzji będziemy konsekwentnie rozwijać nasze miasto i budować jego przyszłość w oparciu o dialog, odpowiedzialność oraz dobro wspólne.
Magdalena Łacna
Burmistrz Miasta Bochnia





![GMINA DRWINIA. 700-lat Mikluszowic [ZDJĘCIA]](https://bochniazbliska.pl/wp-content/uploads/2026/06/729139352_1379385694005160_2997725783774616383_n.jpg)




