BNEF: Koszty energii z wiatru, słońca i magazynów energii spadną jeszcze bardziej w 2025 roku

enerad.pl 6 godzin temu

Globalny spadek kosztów energii odnawialnej

Koszty produkcji energii z wiatru, słońca i magazynów energii będą przez cały czas spadać w 2025 roku, osiągając rekordowo niskie poziomy. Według raportu BloombergNEF (BNEF), technologie czystej energii odnotują spadek kosztów od 2% do 11% w porównaniu do roku poprzedniego.

Już w 2024 roku nastąpiły znaczne obniżki – globalny koszt magazynowania energii w bateriach spadł o 33%, osiągając 104 USD (100 EUR) za MWh. Koszt budowy farm fotowoltaicznych uległ zmniejszeniu o 21%, co czyni energię słoneczną jeszcze bardziej konkurencyjną wobec paliw kopalnych.

Baterie tańsze niż kiedykolwiek

Jednym z kluczowych czynników spadku kosztów energii odnawialnej jest taniejąca technologia magazynowania. W 2025 roku cena przechowywania energii w bateriach ma spaść poniżej 100 USD/MWh, co stanowi istotny kamień milowy dla sektora energetycznego.

Za spadek kosztów odpowiada przede wszystkim nadpodaż baterii, spowodowana wolniejszą sprzedażą pojazdów elektrycznych. Nadwyżka na rynku doprowadziła do obniżenia cen pakietów bateryjnych, czyniąc magazyny energii bardziej opłacalnymi.

Fotowoltaika i wiatr coraz bardziej konkurencyjne

Koszty energii słonecznej i wiatrowej również spadają. W 2025 roku globalne benchmarki dla tych technologii mają się obniżyć o 2% dla fotowoltaiki i 4% dla elektrowni wiatrowych.

W dłuższej perspektywie BNEF przewiduje jeszcze większe spadki kosztów:
Onshore wind – o 26% do 2035 roku,
Offshore wind – o 22%,
Fotowoltaika (fixed-axis PV) – o 31%,
Magazyny energii – niemal 50% taniej.

Tanie technologie z Chin obniżają koszty OZE, ale budzą opór

Głównym czynnikiem obniżającym koszty jest ogromna podaż komponentów z Chin. Kraj ten produkuje energię ze źródeł odnawialnych 11-64% taniej niż inne rynki. Przykładowo, energia z wiatru na lądzie w Chinach jest 24% tańsza niż globalna średnia wynosząca 38 USD/MWh.

Jednak tańsze chińskie technologie wywołują napięcia handlowe – wiele państw rozważa wprowadzenie ceł i innych barier w celu ochrony własnych rynków. Jak zauważa Matthias Kimmel, szef Energy Economics w BNEF:

Chiny eksportują zielone technologie tak tanio, iż reszta świata myśli o barierach ochronnych. Ale trend spadku kosztów jest tak silny, iż nikt – choćby prezydent Trump – nie powstrzyma go.

OZE tańsze od paliw kopalnych w niemal każdym regionie świata

Nowe farmy wiatrowe i słoneczne już teraz są bardziej opłacalne od budowy nowych elektrowni węglowych i gazowych w prawie wszystkich częściach świata. Amar Vasdev, główny autor raportu BNEF, zauważa:

Nowe elektrownie słoneczne, choćby bez dotacji, niemal dorównują kosztowo nowym elektrowniom gazowym w USA. To niezwykłe, biorąc pod uwagę, iż amerykańskie ceny gazu są czterokrotnie niższe niż w Europie i Azji.

Eksperci BNEF podkreślają, iż jeżeli USA zacznie eksportować skroplony gaz ziemny (LNG), ich rynek gazowy stanie się bardziej narażony na globalne fluktuacje cenowe. Może to dodatkowo zwiększyć atrakcyjność odnawialnych źródeł energii.

Przyszłość: jeszcze większa efektywność technologii

Mimo wielkiego postępu w ostatnich dekadach, eksperci widzą dalsze pole do obniżania kosztów wiatru, słońca i magazynowania energii. Wraz z rozwojem technologii i poprawą efektywności produkcji, zielona energia stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna.

Choć globalne tarcia handlowe mogą chwilowo spowolnić spadek cen, długoterminowy trend pozostaje niezmienny – odnawialne źródła energii stają się coraz tańsze i odgrywają kluczową rolę w przyszłości energetyki.

Idź do oryginalnego materiału