Bliżyńskie Lasy Naturalne – nowy rezerwat przyrody chroniący unikalne dziedzictwo leśne Gór Świętokrzyskich

1 dzień temu
Czas1 min

Od 27 maja 2025 roku mieszkańcy Województwa świętokrzyskiego cieszą się nowym rezerwatem przyrody. Obejmujący niemal 3 tysiące hektarów teren rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne jest jednym z największych i najcenniejszych obszarów chronionych w regionie. Chroni unikatowe lasy bukowo-jodłowe, reliktowe siedliska oraz bogactwo flory i fauny, stanowiąc istotny element krajowej i europejskiej sieci ochrony przyrody. W uroczystości ustanowienia rezerwatu uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Rezerwat znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 Lasy Suchedniowskie. Podkreśla to jego znaczenie zarówno dla krajowego, jak i europejskiego systemu ochrony przyrody. Położony jest na terenie gmin Bliżyn, Suchedniów oraz Łączna w powiecie skarżyskim, w granicach zarządzanych przez Nadleśnictwo Suchedniów. To największy rezerwat powołany od 22 lat. Wcześniejsze, porównywalnej wielkości powstawały w latach 60 i 70 XX w.

Celem ustanowionego rezerwatu przyrody Bliżyńskie Lasy Naturalne jest ochrona i odtworzenie naturalnych procesów ekologicznych oraz zachowanie unikalnych lasów bukowo-jodłowych i innych cennych siedlisk leśnych. – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Bliżyńskie Lasy Naturalne to obszar, na którym dominują wielopiętrowe, zróżnicowane wiekowo drzewostany z udziałem takich gatunków jak jodła, buk, dąb, modrzew polski, brzoza brodawkowata czy olsza czarna. Rezerwat wyróżnia się bogatą strukturą przestrzenną i dużą ilością martwego drewna – kluczowego elementu ekosystemów naturalnych.

Unikatowy charakter tego terenu podkreśla obecność endemicznego wyżynnego boru jodłowego (abietetum polonicum), stanowiącego reliktowe siedlisko charakterystyczne dla południowo-wschodniej Polski. Zróżnicowana mozaika siedlisk obejmuje także kwaśne i żyzne buczyny, grądy oraz łęgi. Znaczna część rezerwatu to tereny o charakterze sukcesji wtórnej, powstałe na obszarach dawnych wyrobisk górniczych z czasów Staropolskiego Okręgu Przemysłowego – z czytelnymi śladami hałd, lejów poszybowych oraz dawnych kolejek wąskotorowych.

Obszar rezerwatu charakteryzuje się wyjątkowo bogatą florą, obejmującą liczne gatunki chronione, rzadkie i reliktowe, m.in. czosnek niedźwiedzi, buławnik czerwony, parzydło leśne, wroniec widlasty czy bagno zwyczajne. Występują tu także epifity i mszaki, w tym bezlist okrywowy oraz widłoząb zielony – gatunki wskazujące na wysoki stopień naturalności lasów.

Równie cenne jest bogactwo fauny – szczególnie owadów związanych z martwym drewnem, będących reliktami lasów pierwotnych. Teren rezerwatu stanowi również ostoję wielu gatunków płazów, ptaków i ssaków.

„Ustanowienie rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne to istotny krok w kierunku ochrony dziedzictwa przyrodniczego regionu świętokrzyskiego i wzmacniania sieci obszarów chronionych w Polsce. Rezerwat ten będzie nie tylko ostoją bioróżnorodności, ale również miejscem badań naukowych i edukacji przyrodniczej dla przyszłych pokoleń” – powiedział wiceminister Mikołaj Dorożała.

Rezerwat jest otwarty dla ludzi. Będzie można tu wchodzić, będzie można zbierać grzyby- dodał wiceminister.

Źródło: MKiŚ

Idź do oryginalnego materiału